Las w słoiku to wnętrzarski hit ostatnich lat. Jest prosty w wykonaniu i nie potrzebujesz ogromnych umiejętności aby go wykonać, a efekt jaki uzyskasz z pewnością zaskoczy wszystkich gości Twojego domu. Do wykonania dekoracji potrzebujesz następujących rzeczy:
  • keramzyt ogrodniczy,
  • węgiel aktywny,
  • drobny żwirek ozdobny ( kolor i wielkość w zależności od upodobań),
  • ziemia uniwersalna ogrodnicza,
  •  sukulenty, mech (pamiętaj , że mech jest w Polsce pod ochroną i nie można go pozyskiwać z lasu, można jednak zakupić go w sklepie florystycznym)
  • ozdoby- kamienie, kawałki drewna, kory itp.
  • może przydać Ci się pęseta (jeśli słoik jest wąski i ciężko posadzić roślinę ręką) oraz pędzelek
    Zaczynamy od tego, że  do czystego szklanego słoja zasypujemy keramzyt, w taki sposób aby zakryć całe dno. Warstwa ta służy do odprowadzania nadmiaru wilgoci z korzeni roślin. Następnie odrobinę węgla aktywowanego wymieszaj z ziemią, węgiel zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów. Nasyp do słoja około 1 cm warstwę mieszanki. Kolejna warstwa to żwirek, sypiemy go też około 1 cm wysokości, ale pamiętaj, aby nie sypać go w miejsce, w którym planujesz posadzić rośliny, najlepiej obsypać tylko brzegi słoja. Następnie 3 cm mieszanki ziemi i węgla aktywowanego.     Potem wsadzamy wszystkie wybrane przez nas rośliny. Dobieraj rośliny tak, aby ich zapotrzebowania na wilgoć były podobne, nie łącz ze sobą np. sukulentów i paproci.  Jeśli używasz słoja z zamknięciem pamiętaj, że rośliny trochę urosną i muszą być na tyle małe, aby nie dotykały przykrywki.Rośliny przez to, że będą teraz mieszkać w szkle będą rosły wolniej, ale jednak będą;). Ostatnim etapem jest ozdobienie drobnymi kamyczkami, drewienkami i podlanie całej kompozycji. Jeśli podczas sadzenia roślin zabrudziły się liście możesz je szybko oczyścić używając małego pędzelka. Częstotliwość podlewania lasu jest zależna od tego czy słoik jest zamknięty szczelnie czy nie ma przykrywki. Ten bez przykrycia musi być podlewany regularnie natomiast rośliny w  pojemniku z przykrywką zraszamy bardzo rzadko, może nawet wcale biorąc pod uwagę,że David Latimer – francuski botanik, odkrył swój słój z rośliną tylko raz w ciągu 50 lat. Tak wykonana kompozycja powinna stać w jasnym miejscu, najlepiej osłoniętym od bezpośredniego działania promieni słonecznych około 1,5- 2 m od okna, jeśli słój ma stać przy oknie to najlepiej wybrać to skierowane na wschód lub północ. Nie stawiaj też słoja w pobliżu źródeł ciepła – kaloryfera czy płyty grzewczej.    

Wykonanie kompozycji jest bardzo łatwe, więc jeśli masz tylko ochotę możesz go wykonać jako ozdobę  własnego domu lub podarować komuś bliskiemu w prezencie.

 
3.7/5 - (8 głosów)