Każdego roku, gdy sięgamy po wyjątkowe, najbardziej eleganckie a z pewnością wyszukane dekoracje wigilijnego stołu, pragniemy – z jednej strony zgodnie z tradycją, z drugiej zaś coraz bardziej po swojemu – podsycać magię Bożego Narodzenia. Jednak co tak naprawdę powinniśmy na nim postawić? Z czego możemy zrezygnować? Jak, wybierając nakrycia, a także ozdoby, które podobają nam się najbardziej, umiejętnie uchwycić ducha tradycji w bliski nam sposób?

Jak urządzić stół wigilijny?

Tradycja wymaga, aby na świąteczny stół trafiły wigilijne potrawy będące symbolem dostatku, mak, sianko, czy też opłatek, którym dzielicie się, składając życzenia. Jednak każda tradycja w pewnym stopniu ustępuje miejsca temu, co nowe, świeże oraz pełne energii. Tym samym trafniej symbolizuje więzi, a ponadto wartości ważne zarówno w wierze, jak i życiu codziennym. Dlatego, jeśli na co dzień bliższy jest Wam elegancki, wielkomiejski styl glamour niż dawna klasyka, nie bójcie się eksperymentować z czymś tak osobistym, jak dekoracje na wigilijnym stole.

Łączcie to, co niepowtarzalne z tym, co uniwersalne. Przydadzą się Wam do tego dopasowane okrycia stołu oraz odświętna zastawa stołowa marki Ćmielów czy filiżanki do kawy Festa Italia. Wypadną niezwykle elegancko i nastrojowo w zestawieniu z wyrazistymi dodatkami np. grubymi świecami z efektem Diamond. Wykorzystywanie mocy kontrastów, odważne żonglowanie kolorami, fakturami oraz błyszczącym wykończeniem jest jak najbardziej wskazane – w końcu harmonia na wigilijnym stole niejedno ma imię.

Co położyć na stole w salonie?

Przygotowując odświętny stół, w pierwszej kolejności skupcie się na jego wizualnej oprawie. Aromatyczne, smaczne potrawy będą dla gości z pewnością kulinarną przyjemnością. Jednak więcej radości sprawią one podane w elegancki i niecodzienny sposób. To podkreśli ich walory, a także doda całości bożonarodzeniowej magii. Jak udekorować stół na Wigilię? Możecie postawić na nieśmiertelną klasykę, czyli biały obrus Laura z wyszywanymi obrzeżami lub odświętny obrus z koronkową gipiurą w kremowym odcieniu.

Jeśli pragniecie stworzyć efektowną aranżację, rozważcie częściowe zakrycie blatu grafitowo-srebrną serwetą. W centralnym miejscu na wigilijnym stole ciekawe zaprezentuje się złota mata stołowa Ambition Glamour. W zależności od tego, czy skłaniacie się ku minimalizmowi, klasyce czy też połączeniu elegancji i blichtru, rozważcie jeden lub kilka elementów okrycia na świąteczny stół. Będą one jednocześnie ozdobą oraz estetycznym tłem dla posiłków serwowanych z jeszcze większym smakiem.

Jaka świeca na wigilijnym stole?

Jeśli naprawdę zależy Wam, aby dekoracja stołu była harmonijna, gustowna i zapadała w pamięć, zaryzykujcie m.in. zamianę klasycznej, białej świecy na jej elegancki, odświętny odpowiednik. Pojedynczą świecę w kształcie walca z dekorem w stylu glamour lub diamentowym zdobieniem możecie wyeksponować, stawiając ją na niskiej, porcelanowej podstawce w kształcie gwiazdy czy choinki ze złotym rantem. Jeżeli zdecydujecie się na komplet świec wotywnych w srebrze, złocie czy czerwieni, dopasujcie do nich lustrzaną paterę, ceramiczny talerz albo też awangardowy, szklany klosz.

Czy na stole wigilijnym powinien być krzyż?

Dawniej przy wigilijnych stołach gromadziły się całe wielopokoleniowe rodziny, a samo wydarzenie było ściśle związane z wiarą i tradycją. Obecnie kolacja wigilijna, nazywana odświętnie wieczerzą, to wciąż jedyny taki symbol zgody, przyjaźni oraz wzajemnego poszanowania. Niezależnie od tego, czy spędzacie ją w maleńkim gronie, czy świętujecie z rodziną bądź przyjaciółmi, dbacie ze wszystkich sił o niepowtarzalną atmosferę przy świątecznym stole.

Elementami aranżacji, które wywodzą się z tradycji, a ponadto wiary katolickiej są: sianko pod obrusem, opłatek czy symbole religijne. Jednak warto wiedzieć, że nie na każdym stole wigilijnym musi stanąć krzyż. Zamiast niego, w centralnym punkcie można ustawić np. srebrną świecę w kształcie walca. Zapalona w czasie wigilijnego spotkania stanowi symbol nadziei, mądrości i miłości, czyli wartości nie tylko duchowych, lecz także będących fundamentem szczęśliwego życia.

4.8/5 - (26 głosów)