W kuchni każdy ma swój ulubiony sprzęt, ale jednym z klasyków, który niezmiennie cieszy się popularnością, jest patelnia żeliwna. To wszechstronne narzędzie kuchenne, które może służyć przez wiele lat, jeśli jest odpowiednio pielęgnowane i używane. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak prawidłowo używać patelni żeliwnej, aby cieszyć się jej wyjątkowymi właściwościami i smakiem potraw.

Impregnowanie patelni żeliwnej

Impregnowanie to kluczowy proces w pielęgnowaniu patelni żeliwnej. Nową patelnię żeliwną należy najpierw dokładnie umyć wodą i delikatnie osuszyć. Następnie przystąp do procesu impregnowania:

  1. Nakładanie oleju: Nanieś cienką warstwę oleju roślinnego na całą powierzchnię patelni, zarówno na dnie, jak i ściankach. Możesz użyć papierowego ręcznika lub ściereczki kuchennej, aby usunąć nadmiar oleju.
  2. Podgrzewanie: Umieść patelnię na średnim ogniu i podgrzewaj ją przez około 10-15 minut. To pozwoli olejowi wchłonąć się w metal i utworzyć warstwę sezonowania.
  3. Powtarzaj: Powtórz ten proces kilka razy, aby utworzyć trwałą warstwę zabezpieczającą powłokę. Im więcej razy to zrobisz, tym lepsza będzie powłoka.

Używanie patelni żeliwnej

Teraz, gdy Twoja patelnia jest odpowiednio przygotowana, oto kilka wskazówek dotyczących jej użytkowania:

  1. Odpowiednie narzędzia: Unikaj metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić warstwę zabezpieczającą. Zamiast tego używaj drewnianych, silikonowych lub nylonowych narzędzi kuchennych.
  2. Podgrzewanie: Patelnię można podgrzewać stopniowo, aby równomiernie rozprowadzić ciepło. Nie trzeba używać dużego ognia. Ustawić średnią lub niską temperaturę, a następnie ją stopniowo podgrzewać.
  3. Dodawanie oleju: Jeśli potrzebujesz oleju lub tłuszczu do gotowania, dodaj go po rozgrzaniu patelni. Patelnia żeliwna, dzięki warstwie sezonowania, jest naturalnie nieprzywierająca.

Czyszczenie i pielęgnacja patelni żeliwnej

Po użyciu ważne jest odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja patelni:

  1. Czyszczenie: Po użyciu patelnię można delikatnie oczyścić wodą i szczotką do naczyń. Unikaj detergentów i gąbek ścierających, które mogą uszkodzić powłokę sezonowania.
  2. Suszenie: Po umyciu dokładnie osusz patelnię i lekko natrzyj ją olejem, aby zapobiec korozji.

Polecane produkty

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 30 cm
Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 30 cm
149,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 28 cm
Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 28 cm
139,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 26 cm
Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 26 cm
129,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 24 cm
119,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 20 cm
99,99 zł

Patelnia żeliwna wok NON STICK nad ognisko 45 cm
299,99 zł

Podsumowanie

Prawidłowo utrzymana patelnia żeliwna stanie się coraz bardziej nieprzywierająca i dostarczy wiele lat satysfakcjonującego użytkowania. Sezonowanie, odpowiednie narzędzia i regularna pielęgnacja to klucz do zachowania jej doskonałych właściwości. Gotowanie na patelni żeliwnej to nie tylko przyjemność, ale także sposób na przyrządzenie wyjątkowych potraw.

0/5 - (2 głosów)