Jak wyczyścić przypalony garnek – praktyczne porady

Każdy w swoich przygodach kulinarnych zapewne choć raz stanął przed zadaniem wyczyszczenia przypalonego garnka. Wszystkim bowiem, niezależnie od umiejętności, zdarzają się kuchenne wpadki. By wyjść z nich obronną ręką (i z czystym garnkiem), należy zastosować się do kilku sprawdzonych i przetestowanych sposobów. Dobra wiadomość jest taka – większość przypalonych garnków da się uratować.

Domowe sposoby na przypalony garnek

Przypalonej powierzchni garnka pomóc mogą nie tylko silne detergenty, ale także kilka niepozornych substancji, które z pewnością każdy z Was znaleźć może w swojej kuchni. Pójście do sklepu w celu zakupu specjalistycznych środków czy ostrej chemii jest więc zbędne. Jak wyczyścić przypalony garnek w środku? Do domowych sposobów należy między innymi cytryna, sól kuchenna czy ocet.

Jak wyczyścić przypalony garnek przy pomocy cytryny?

Jeśli zastanawiacie się czym wyczyścić przypalony garnek, pomocna może okazać się nawet cytryna. Wystarczy, że sok z tego cytrusa wyciśniecie na przypaloną powierzchnię – od środka lub na zewnątrz, a po odczekaniu kilkunastu minut spaleniznę usuniecie z łatwością gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Ten sposób sprawdzi się zarówno przy garnkach aluminiowych, jak i emaliowanych.

Jeśli przypalenie nie jest silne, przydatne okazać się może zwykłe nasączenie powierzchni roztworem ciepłej wody i płynem do naczyń. Wystarczy, że przykryjcie garnek pokrywką, by temperatura została utrzymana i poczekacie najlepiej kilka godzin. Rezultat będzie w pełni zadowalający.

Materiał, z jakiego wykonany jest garnek, jest bardzo istotny w przypadku użycia silniejszych substancji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak uratować przypalony garnek, przeczytajcie kilka najważniejszych reguł, których należy przestrzegać:

piasek mechanicznie usuwający spaleniznę nie powinien być używany w przypadku zdobionych lub kolorowych garnków, lub tych wykonanych z delikatnych i mało odpornych na zarysowania naczyń;
proszku do prania nigdy nie stosujcie do oczyszczenia emaliowanych powierzchni. Każdą inną możecie potraktować pastą otrzymaną po rozrobieniu proszku w niewielkiej ilości ciepłej wody – należy ją delikatnie wetrzeć i pozostawić na kilka minut, po czym umyć garnek płynem do mycia naczyń;
ocet, którym przypalony garnek możecie polać i pozostawić nawet na całą noc, by delikatnie roztworzył brud i pozwolił na jego nieinwazyjne usunięcie, nie jest najlepszym wyborem dla emalii. Jeśli Wasz garnek jest pokryty taką powłoką, skorzystajcie z innych sposobów na pozbycie się uciążliwego zabrudzenia;
jak wyczyścić przypalony garnek wykonany z aluminium? Na pewno nie używajcie do tego soli kuchennej. Ta, wydawać by się mogło, nieinwazyjna metoda spowoduje ich rdzewienie.

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz

Zastanawiasz się jak umyć przypalony garnek z zewnątrz? Schemat postępowania jest podobny do działania z zabrudzeniami w środku naczynia. Korzystając z dobroci domowych metod, jesteście w stanie pozbyć się osadu, a garnek ma szansę wyjść z tego bez szwanku. Kluczowy jest czas reakcji – nie pozostawiajcie przypalonego naczynia na długo, gdyż stary i suchy brud będzie bardziej odporny na działanie detergentów.

Pamiętajcie również o tym, że siła nierówna się efektom – nie szorujcie go ostrym skrobakiem czy nożem. To nie tylko nie usunie całej spalenizny, ale także spowoduje zarysowania i mechaniczne uszkodzenia powierzchni.

Kierujcie się zasadą: to, co dotyka jedzenia, musi być czyste i nieuszkodzone. Nawet małe rysy mogą powodować przenikanie szkodliwych substancji do przygotowywanych potraw, co po latach korzystania z wadliwego garnka może odbić się na Waszym zdrowiu. Warto więc kupować tylko te garnki, które posiadają atesty i pochodzą z fabryki sprawdzonego i zaufanego producenta. Ważne jest również to, aby odpowiednio o nie dbać i działać szybko, jeśli dojdzie do przypalenia.

3/5 - (11 głosów)