Dobra patelnia to sprzęt codziennego użytku niezbędny w wyposażeniu każdej kuchni. Dzięki niej można przyrządzić wyjątkowe dania smażone na maśle, oleju lub bez dodatku tłuszczu. Bardzo często decydując się na zakup patelni, wiele osób bierze pod uwagę głównie kryterium związane z ceną – im niższa, tym lepiej. Choć każdy lubi oszczędzać, to w przypadku sprzętu kuchennego, o kosztach danego modelu decyduje głównie jakość materiału, z jakiego została wykonana patelnia.

W tej sytuacji o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w sprzęt z wyższej półki cenowej, gdyż ten posłuży Wam znacznie dłużej. Niestety niektórzy wybierają najtańsze patelnie, a tym samym zwiększają prawdopodobieństwo, że dość szybko ulegną zniszczeniu. Zdarza się, że ulubiona patelnia wybrzusza się, przypala bądź dymi. Co należy zrobić w obliczu tego typu kłopotów? Jak zapobiec tym problemom? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny wybrzuszania oraz przypalania patelni, a także sposoby na ich uniknięcie.

Czemu patelnia się wybrzusza?

Wybrzuszona patelnia to częsty kłopot osób, które zdecydowały się na kupno niedrogiej, wykonanej z aluminium patelni bądź innej niskiej jakości stopu metalu. Niestety poza lekkością i niewysoką ceną tego typu modeli, trudno wskazać jakiekolwiek inne atuty. Tanie patelnie bardzo często ulegają wybrzuszeniu pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, jej szybkiej zmiany (na przykład po zalaniu gorącego naczynia zimną wodą) lub długotrwałego użytkowania. Wówczas dno staje się wypukłe i uniemożliwia równomierne smażenie potraw. Niestety ten problem nie tylko utrudnia gotowanie, ale również może być groźny dla zdrowia.

Co zrobić w wybrzuszoną patelnią?

Jeśli zmagacie się z tego typu problemem, z pewnością zastanawiacie się, co zrobić z wybrzuszoną patelnią – czy można jej używać, czy też takiego sprzętu trzeba się pozbyć? Niestety metalowego naczynia o wypukłym dnie nie da się naprawić, dlatego jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie starej patelni i zastąpienie jej nową, wykonaną z wysokiej jakości stali nierdzewnej bądź żeliwa. Również ze względów bezpieczeństwa lepiej jest pozbyć się aluminiowych naczyń, gdyż mogą one wchodzić w reakcje z produktami spożywczymi i negatywnie wpływać na stan zdrowia oraz samopoczucie.

Czemu patelnia się przypala i dymi?

Jeszcze bardziej powszechnym problemem jest przypalenie patelni. Nawet sprzęt dobrej jakości może ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego traktowania. Najczęściej ma to miejsce, jeśli zbyt długo smażycie daną potrawę. Wówczas tłuszcz, który pokrywa patelnię, może się spalić i przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia przypaleń na dnie naczynia. Przyczyną często jest także brak oleju, masła czy wody, na których przyrządzacie konkretne danie – wówczas patelnia dymi i wydziela nieprzyjemny zapach.

W niektórych przypadkach do tego typu sytuacji może dojść także w wyniku niewłaściwego ustawienia mocy palnika gazowego. Duży płomień i zbyt wysoka temperatura mogą powodować osmolenie krawędzi patelni oraz szybkie przypalenie tego, co aktualnie przygotowujecie. Aby tego uniknąć, zawsze starajcie się dopasować moc kuchenki do aktualnych potrzeb z zachowaniem dużej ostrożności i regularnym kontrolowaniem stanu przyrządzanego dania.

Co zrobić z przypaloną patelnią?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z przypaloną patelnią. Choć czasami jej naprawienie może okazać się możliwe, warto zwrócić uwagę, czy uszkodzenie nie spowodowało trwałych zmian uniemożliwiających korzystanie ze sprzętu. Jeśli zniszczeniu uległa nieprzywierająca powłoka lub przypalenia nie da się zlikwidować, konieczne będzie wyrzucenie patelni. Choć drobny wypadek podczas gotowania może przytrafić się każdemu, to istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia patelni. Przede wszystkim warto wybierać sprzęt najwyższej jakości od sprawdzonego producenta.

2/5 - (28 głosów)