Zmywarka jest jednym z najbardziej przydatnych sprzętów gospodarstwa domowego w codziennym życiu. Ten, kto się w nią wyposaży, zazwyczaj nie chce już wracać do ręcznego zmywania. Jak jednak układać w niej naczynia, żeby urządzenie działało efektywnie?

Może się wydawać, że zmywarka stanowi niemalże bezobsługową maszynę. Zazwyczaj tak jest, ale trzeba pamiętać o prawidłowym jej użytkowaniu. Od sposobu ułożenia naczyń i sztućców w komorze sprzętu zależy między innymi to, czy strumień wody dotrze do każdej szczeliny i domyje wszystkie zabrudzenia. Odpowiednie załadowanie zmywarki jest ważne jeszcze z jednego powodu – na pewno chcecie uniknąć zarysowania zastawy przez źle włożone do komory sztućce.

Jak poprawnie i ekonomicznie załadować zmywarkę?

Poprawne ułożenie naczyń w komorze zmywarki jest ważne również z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli sprzęt nie domyje Waszej zastawy – będziecie musieli ręcznie usunąć zabrudzenia albo włączyć zmywarkę drugi raz, przez co zmarnujecie zarówno czas, jak i pieniądze. Warto więc wykorzystać pojemność maszyny tak, by za jednym razem dokładnie umyć jak najwięcej naczyń – unikając przy tym ich porysowania.
Jak myć poszczególne akcesoria kuchenne w zmywarce?

  • Kieliszki, szklanki i inne szklane naczynia – należy układać je do góry dnem w górnym koszu komory – najlepiej po jego bokach. Przed uruchomieniem programu sprawdźcie, czy stoją stabilnie.
  • Kubki i filiżanki – podobnie jak szklanki, powinny stać do góry dnem od zewnętrznej strony urządzenia.
  • Małe talerze – najlepszym miejscem dla nich jest górny kosz maszyny. Najlepiej postawić je pionowo w przegrodach tak, by wszystkie były skierowane w jedną stronę.
  • Salaterki, małe miseczki – najlepiej postawić je do góry dnem lub na skos w górnym koszu.
  • Sztućce – większość zmywarek jest wyposażona w specjalny kosz lub szufladę na sztućce. Dzięki temu nie przemieszczają się one podczas pracy urządzenia i nie rysują pozostałych naczyń. Sztućce stoją w koszu trzonkami do dołu, a w szufladzie – leżą na płasko. Jeśli myjecie duże noże kuchenne czy chochle do zup – ulokujcie je w górnym koszu pomiędzy talerzykami i innymi naczyniami.
  • Półmiski, miski – duże naczynia umieszcza się zazwyczaj w dolnym koszu zmywarki. Powinny stać do góry dnem lub na skos – dzięki temu woda może krążyć swobodnie.
  • Garnki, patelnie, naczynia żaroodporne – ich miejscem jest dolny kosz przeznaczony do cięższych przedmiotów. Stawia się je do góry dnem – woda powinna krążyć.

Co można myć w zmywarce?

Mycie naczyń w zmywarce jest z pewnością bardzo wygodne – warto sprawić, żeby było również efektywne. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować po to, by maszyna działała sprawnie i nie zniszczyła Waszych ulubionych zastaw. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie przedmioty nadają się do mycia automatycznego. Talerze, kubki, filiżanki czy szklanki możecie bez obaw włożyć do maszyny, ale jeżeli nie macie pewności co do jakiegoś garnka czy patelni – sprawdźcie, czy ich producent zaleca używanie zmywarki.

Porcelanowe albo pozłacane naczynia z pewnością należy delikatnie myć ręcznie. Do zmywarki nie powinny także trafiać przedmioty z miedzi lub srebra. Akcesoria drewniane czy plastikowe również oczyszcza się ręcznie – wysoka temperatura bywa dla nich szkodliwa. Do zmywarki nie mogą trafiać też takie naczynia jak teflonowe czy żeliwne patelnie, termosy, kubki termiczne i przedmioty z aluminium.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przed włożeniem brudnych naczyń do zmywarki należy płukać je z większych resztek jedzenia – te mogą osadzać się na filtrach i w dyszach.
  • Układanie naczyń należy rozpocząć od tylnej części zmywarki, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce.
  • Nigdy nie należy przepełniać maszyny – naczynia nie zostaną wtedy dokładnie wyczyszczone, więc i tak konieczne będzie ponowne ich mycie.
  • Warto dbać o stan zmywarki – maszyna myta nieregularnie lub wcale może nie działać prawidłowo albo generować przykry zapach.
OCEŃ POST