Noże kuchenne to podstawowe narzędzia pracy w kuchni. Dotyczy to zarówno profesjonalnych kucharzy, jak i osób początkujących. Aby zatem służyły przez wiele lat, były wydajne i komfortowe w użytkowaniu, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Jak i czym możecie je ostrzyć? Dlaczego wybór metody jest tak istotny? Podpowiadamy!

Czym ostrzyć noże kuchenne?

Ostrzenie noży kuchennych wcale nie musi być trudne. Jest to jednak jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji tych narzędzi, zapewniający ich skuteczność podczas gotowania. Zanim przejdziecie do działania, powinniście poznać różne metody, jak i zastosowania.

Najczęściej wybierane są:

  • kamienie do ostrzenia,
  • ostrzałki do noży,
  • węgielki ceramiczne lub stalowe,
  • w ostateczności albo w przypadku materiałów problematycznych w ostrzeniu bez odpowiedniego przeszkolenia — usługi profesjonalisty zajmującego się pielęgnacją noży.

Na początku przyjrzyjcie się pierwszemu z wyżej wymienionych rozwiązań. Kamienie do ostrzenia są powszechnie używane do manualnej pielęgnacji noży. Sposób ich stosowania zależy od tego, z czego zostały wykonane. Wyróżnia się między innymi kamienie wodne, ceramiczne i diamentowe. Podczas pielęgnacji musicie uważać, by nie przesunąć kamienia po ostrzu zbyt szybko, aby nie uszkodzić noża. Na podobnej zasadzie działania opierają się węgielki ceramiczne oraz stalowe.

Jeśli nie chcecie korzystać z metod manualnych, możecie zdecydować się na zakup ostrzałki do noży. To urządzenie znacznie ułatwia dbanie o narzędzia naszej pracy w kuchni z uwagi na automatyczne usuwanie jak najmniejszej ilości metalu z ostrza. Nieodpowiednie i zbyt częste korzystanie z tego rozwiązania powoduje jednak skrócenie żywotności noża.

Pod jakim kątem ostrzyć noże kuchenne?

Kolejną niezwykle ważną kwestię, gdy zamierzacie samodzielnie podjąć się pielęgnacji noży, stanowi kąt ostrzenia. Zależy on od kilku czynników, takich jak rodzaj i zastosowanie narzędzia, materiał, z którego wykonane jest ostrze, a także Wasze osobiste preferencje.

Noże kuchenne do ogólnego użytku (krojenia, szatkowania i siekania) zazwyczaj należy ostrzyć pod kątem od 15 do 20 stopni. Wybierając mniejszą wartość, mocniej naostrzycie narzędzie, jednak wskutek tego wyboru będzie ono również bardziej podatne na uszkodzenia.

W przypadku noży do mięsa warto postawić na większy kąt — od 20 do 25 stopni. Dzięki temu zagwarantujecie zarówno trwałość, jak i precyzję w przygotowywaniu produktu do dania. Podobnie sprawa ma się w przypadku noży do krojenia chleba, mimo iż zwykle są one ząbkowane i mniej wymagające w pielęgnacji.

Czy noże ze stali nierdzewnej można ostrzyć?

Stal nierdzewna jest popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji noży kuchennych ze względu na swoją odporność na korozję i trwałość. Podczas zakupu musicie jednak pamiętać, że wydajność wykonanego z niej ostrza z czasem ulega zmniejszeniu w wyniku ciągłego użytkowania, co jest naturalnym, aczkolwiek postępującym procesem. Czy taki przyrząd trzeba od razu wymienić na nowy? Otóż nie! Noże ze stali nierdzewnej można bez wahania ostrzyć.

Niektóre narzędzia do przygotowywania dań niekiedy stwarzają jednak problemy w pielęgnacji. Kłopotliwe okazują się między innymi twarde ostrza ceramiczne, które mimo swojej trwałości są też kruche i podatne na uszkodzenia w wyniku upadków z wysokości. Należy zatem pamiętać, że standardowe, manualne i automatyczne metody mogą nie sprostać temu zadaniu. O odpowiednim podejściu nie wolno zapominać również w przypadku noży do krojenia chleba, wyposażonych w ząbki.

Jeśli w swojej kuchni macie noże, które wydają się Wam trudne do ostrzenia, albo nie jesteście pewni, czy w ogóle można poddawać je takim zabiegom, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym profesjonalistą lub producentem produktu. Czasami konieczne okazuje się wysłanie narzędzi do specjalistycznego serwisu ostrzenia. Pamiętajcie też, że utrzymanie noży w dobrej kondycji poprzez regularne czyszczenie i przechowywanie w odpowiedni sposób pomaga w przedłużeniu ich żywotności między ostrzeniami.

Polecane produkty

Komplet 5 noży kuchennych MAURO w bloku magnetycznym-Karl HAUSMANN
Komplet 5 noży kuchennych w bloku magnetycznym MAURO
169,99 zł

Komplet 5 noży kuchennych DARIO w bloku magnetycznym Karl HAUSMANN
Komplet 5 noży kuchennych w bloku magnetycznym DARIO
169,99 zł

Komplet noży VITO w bloku magnetycznym-Karl HAUSMANN
Komplet 5 noży kuchennych w bloku magnetycznym VITO
169,99 zł

Komplet noży DARIO z dębowym blokiem magnetycznym-Karl HAUSMANN
Komplet noży z dębowym blokiem magnetycznym DARIO
139,99 zł

Komplet noży MAURO z dębowym blokiem magnetycznym-Karl HAUSMANN
Komplet noży z dębowym blokiem magnetycznym MAURO
139,99 zł

Komplet noży VITO z dębowym blokiem magnetycznym Karl HAUSMANN
Komplet noży z dębowym blokiem magnetycznym VITO
139,99 zł

OCEŃ POST