Wakacje to czas, kiedy natura obfituje w świeże owoce i warzywa. Mimo że większość z nich jest dostępna przez cały rok, to te dojrzewające o tej porze roku najlepiej smakują właśnie w tym okresie. Co zrobić, żeby takie pyszności pozostały z Wami dłużej? Jak przygotować dżem oraz inne przetwory z owoców?

Dżemy, konfitury i powidła to domowe przetwory, które cieszą się popularnością szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Tę specjalną metodę przetwarzania żywności znano już przed wiekami. Odpowiednia obróbka warzyw i owoców pozwoli Wam na przechowywanie słoików nawet przez kilka sezonów. Każdy ma swój sprawdzony sposób, dlatego też przetwory przetworom nierówne, jednak wszystkie z nich są równie smaczne i zdrowe.

Czym różnią się dżem, konfitura i powidła?

Tak naprawdę dżem, konfitura, powidła różnią się od siebie wyłącznie ilością użytego cukru, gatunkiem owoców oraz sposobem ich przetworzenia. Dżem robi się z produktów poddanych wysokiej temperaturze, przez co część owoców jest rozgotowana, a część pozostaje w kawałkach. Możecie dodać do niego zagęstniki.

Konfitura charakteryzuje wysoka zawartość cukru. Przyjęto, że na kilogram owoców potrzeba aż ponad kilogram cukru! Dodatkowo nie gotuje się tego typu przetworów, tylko smaży na dużej patelni, żeby owoce zachowały swój kształt.

Natomiast powidła to odparowany dżem. Potrzeba do nich dużej porcji owoców, które poddaje wysokiej temperaturze z niewielką ilością cukru aż do momentu, kiedy zgęstnieją, a woda odparuje. W ten sposób pozostaje sama pyszna masa.

Z jakich owoców możemy zrobić dżem?

Do zrobienia dżemu wykorzystajcie soczyste owoce. Mogą to być truskawki, porzeczki, morele, maliny, jagody, aronia, śliwki czy owoce róży. Nie musicie jednak podążać za popularnymi smakami — warzywa również okazują się dobrym produktem do przetworzenia. Co powiecie na dżem z cukinii albo dyni? Z pewnością zaskoczą niejednego miłośnika tych słodkości.

Pamiętajcie przy tym, żeby dodawać do nich odpowiednią porcję cukru i sprawdzać, czy nie ma w nich pestek. Tak przygotowane kawałki postawcie w garnku na ogniu i gotujcie do momentu, aż powstanie owocowy sos. 

Jak postępować z Żelfixem?

Jeśli macie duże ilości owoców, które musicie przerobić, lub wiecie, że z danego gatunku nie wyjdzie kleista masa — wtedy warto użyć bezpiecznego dla zdrowia dodatku. Żelfix do dżemu zdziała cuda i zamieni wodniste owoce w gęsty syrop. 

Czym jest ta substancja? To pektyna, czyli naturalny zagęstnik występujący w owocach, oraz dodawany do niej przez producentów bezpieczny konserwant. Wsypcie go przed gotowaniem do owoców, dzięki czemu sprawicie, że masa zacznie szybko gęstnieć. Żelfix pozwala na krótkie poddawanie wysokiej temperaturze, przez co owoce się nie rozgotowują, a zarazem nadaje im odpowiednią konsystencję. 

Skuteczne są dwa rodzaje użycia pektyn według proporcji. Dwa do jednego znaczy, że na kilogram owoców musicie dodać pół kilograma cukru i odpowiednią porcję Żelfixu (według zaleceń na opakowaniu). W przypadku, gdy proporcja wynosi trzy do jednego, na kilogram świeżych owoców potrzebujecie 350 gramów cukru oraz zagęstnik.

Jak przygotować słoiki do przetworów — metody pasteryzacji

Pasteryzacja to specjalna technika konserwacji żywności. Pozwala na wydłużenie terminu przydatności przetworów. Polega na poddawaniu produktów obróbce termicznej nieprzekraczającej 100 stopni, by zniszczyć wszystkie bakterie i mikroby.

Wyróżnia się kilka rodzajów pasteryzacji:

  • wysoka — temp. 82-96 stopni przez 15-20 minut;
  • niska — temp. 63-65 stopni przez pół godziny;
  • wysoka krótkotrwała — temp. 72-75 stopni do ok. 30 sekund;
  • wysoka momentalna — temp. 80-90 stopni do ok. 15 sekund.

Podsumowanie

Dżemy, konfitury i powidła, czyli przetwory domowe, pozwalają na przechowywanie żywności przez długi czas. Jest to możliwe dzięki poddaniu końcowego produktu wysokiej temperaturze, czyli pasteryzacji

Wszystkie rodzaje przetworów różnią się między sobą sposobem wykonania oraz ilością użytego cukru. Co ważne, do ich przygotowania możecie wykorzystać wszystkie gatunki owoców, a także warzyw. W ten sposób poczujecie lato nawet podczas ponurej zimy.

4.7/5 - (134 głosów)