Domowe nalewki stanowią bardzo popularną alternatywę popularnych alkoholi smakowych. Wiele takich koktajli jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując powszechne składniki – między innymi różnorakie owoce. Rzeczą, która łączy je wszystkie, jest to, że są one stosunkowo łatwe do wykonania. Kiedy już zaczniecie, będziecie się zastanawiać, dlaczego nie robiliście tego wcześniej. Jak zrobić domowe nalewki? Jak odbywa się proces ich przygotowywania?

Podstawą większości domowych nalewek jest wódka. Ten spirytus stanowi idealną bazę dla różnego rodzaju likierów, ponieważ jest bezbarwny i pozbawiony smaku. Wiele nalewek wymaga tylko kilku rzeczy: bazy alkoholowej, składników smakowych oraz prostego syropu bądź cukru. Mogą być one złożone jak wiele tradycyjnych włoskich likierów albo proste jak popularne nalewki owocowe. Niektóre z nich potrzebują zaledwie kilku dni, aby być gotowe do picia, podczas gdy inne wymagają miesiąca lub więcej, aby w pełni rozwinąć swój smak.

Czym jest nalewka — rodzaje?

Nalewka to domowy wyciąg alkoholowy, zrobiony najczęściej z owoców, kwiatów bądź ziół — wyjątkowo popularny w Polsce. Jest on zazwyczaj nasycony około 40-45 proc. zawartością czystego alkoholu. Sporządzane są w tak zwanym procesie maceracji, czyli zalewania odpowiednich składników np. owoców, alkoholem w celu wydobycia oraz utrwalenia smaku na równi z aromatem. Domowe nalewki najczęściej słodzone są cukrem, syropami klonowymi bądź cukrowymi albo miodem naturalnego pochodzenia. 

Wyróżnia się różne rodzaje nalewek. Zdecydowanie do najpopularniejszych zalicza się likiery owocowe np. wiśniówki, jeżynówki, cytrynówki lub nalewki uzyskane z aronii. Oprócz tego można wyszczególnić także wyroby ziołowe (np. uzyskane z mięty), korzenne — pozyskane z imbiru oraz miodowe, do których zalicza się np. popularny krupnik. Tego typu likiery są również z reguły gęstsze.

Z czego zrobić dobrą nalewkę — jakie owoce?

Nalewki można wykonać praktycznie z każdego typu owoców — wobec tego możliwości jest nieskończenie wiele. Jednak z czego zrobić najlepszą nalewkę? Spośród owoców można wybierać zarówno te gatunki, które uprawiamy w ogrodzie, jak i te rosnące dziko, zbierane na polach czy łąkach. Najlepsze owoce do nalewek to kolejno jabłko, śliwka, cytryna, malina, wiśnia, jeżyna, rabarbar, pigwa, czereśnia bądź aronia. 

Należy również pamiętać, że nie zaleca się zalewania owoców alkoholem mocniejszym niż 70 proc. jego stężenia. Owoce w takim wypadku nie tylko nie oddadzą smaku nalewce, ale też może wytworzyć się galaretka. Dzieje się tak dlatego, że w kontakcie z mocnym alkoholem, białka zawarte w owocach ulegają ścięciu. 

Ile cukru na 1 litr nalewki?

Odpowiednia ilość cukru do nalewki warunkuje jej słodkość. Przyjmuje się, że przy wytrawnych nalewkach domowych stosuje się około 5 dag cukru na 1 litr trunku. Natomiast w przypadku słodkich nalewek, wartość ta wyniesie od około 25 do nawet 30 dag substancji słodzącej na 1 litr alkoholu. Przy wartości ponad 40 dag cukru oraz odpowiednio zwiększonej gęstości nalewki mamy wówczas do czynienia z popularnym likierem.

Jak długo ma stać nalewka?

Jedną z najważniejszych zasad przygotowywania nalewek jest cierpliwość. Jak długo powinna stać nalewka? Średni czas oczekiwania w zależności od typu nalewki to od tygodnia do około kilku miesięcy. Taki czas jest niezbędny, aby wszystkie składniki, takie jak alkohol, cukier, owoce, zioła itp. połączyły się ze sobą i uzyskały odpowiedni smak oraz aromat. Wiele osób próbuje nalewek zbyt wcześnie, gdy ich smak nie do końca się jeszcze wykrystalizował. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to błąd. Z reguły im dłuższy czas oczekiwania, tym lepszych rezultatów można się spodziewać.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych wskazówek będziecie cieszyć się wysoką jakością nalewek, które smakują doskonale wyraziście. Warto również pamiętać, aby przechowywać nalewki w odpowiednich szkłach. W związku z tym przyda się butelka na nalewkę z zakrętką, która wykazuje odpowiednią szczelność i pojemność. Pamiętajcie, że w przypadku tworzenia wszelkich wywarów, pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą.

4.6/5 - (14 głosów)