Makaron to niezbędny w kuchni artykuł spożywczy, który często stanowi podstawę dania lub smaczny dodatek do zup. Coraz większą popularność zdobywają wszelkie spożywcze wyroby domowej roboty; nic w tym dziwnego, ponieważ chleby, ciastka czy makarony robione w domu są zdrowsze i bardziej smaczne od tych kupionych w sklepie. Chcielibyście samodzielnie zrobić makaron, ale wydaje się Wam to mało opłacalne, trudne, czasochłonne? Nic bardziej mylnego! Przyrządzenie domowego makaronu jest nieskomplikowane, tanie oraz satysfakcjonujące.

Domowy makaron może mieć różne postacie, samodzielnie wykonacie nie tylko spaghetti, ale również tagliatelle czy lasagne. Dzięki temu, że zrobicie go sami, będziecie pewni jego składu, pozbawionego wszelkich chemicznych dodatków. Koszt 1 kg makaronu domowej roboty jest mniejszy niż cena jego sklepowego odpowiednika. Możecie przyrządzić makaron ręcznie albo użyć specjalnej maszynki skracającej czas pracy.

Ile jajek na 1 kg mąki na makaron?

Przepis na domowy makaron jest łatwy, potrzebujecie jedynie kilku składników, które z pewnością znajdziecie w waszych domach. Główny komponent to mąka żytnia lub pszenna – w zależności od tego, czy chcecie zrobić makaron żytni czy pszenny. Oprócz tego niezbędna jest sól, oliwa i jajka umożliwiające scalenie wszystkich składników. Zamiast oliwy wolno wykorzystać olej, opcjonalnie do całości można dodać również wodę. Przepis na makaron domowej roboty:

  • 1 kg mąki
  • 4 jajka
  • 4 łyżki oliwy/oleju
  • szczypta soli

Na stolnicę trzeba wysypać mąkę, uformować z niej kopczyk, w jego środku wydrążyć niewielki dołek, do którego należy wbić jajka. Następnie powinno się dodać oliwę oraz sól. Kiedy wszystkie składniki zostaną umieszczone w kopczyku, czas na wyrobienie ciasta. To zajęcie wymaga cierpliwości, może zająć nawet godzinę, jeśli chcecie, aby wasze ciasto było luźniejsze i łatwiej się wyrabiało, użyjcie większych jajek. Po wyrobieniu ciasta należy umieścić je między dwoma rolkami maszynki do makaronu, która rozwałkuje jak i pokroi ciasto w odpowiedni sposób.

Jeżeli wykorzystujecie maszynkę ręczną pierwszym krokiem jest ustawienie preferowanej grubości ciasta, które następnie za pomocą specjalnej głowicy z korbką rozwałkowujemy tak długo, aż stanie się odpowiednio cienkie. Potem trzeba użyć elementów tnących, które pokroją ciasto na identyczne nitki. W ten sposób zrobicie samodzielnie makaron tagliatelle (wykorzystując nożyki o szerszym rozstawieniu) lub spaghetti (za pomocą węższych nożyków). Z kolei maszynka elektryczna wykona za Was praktycznie całą pracę. Gotowe kluski należy wrzucić do osolonej wody i gotować przez około 3 minuty.

Jak zrobić domowy makaron bez maszynki? Wskazówki

Jeżeli nie macie w domu maszynki do makaronu, to również możecie samodzielnie przyrządzić makaron. Oczywiście specjalna krajarka ułatwia oraz przyśpiesza cały proces, ale nie jest ona niezbędna. Kiedy połączycie wszystkie składniki i wyrobicie ciasto, będziecie musieli je dokładnie rozwałkować. Do tego przyda się stolnica drewniana lub silikonowa, dzięki niej nie tylko wygodnie rozwałkujecie ciasto, ale także nie ubrudzicie kuchennego blatu. Oprócz stolnicy potrzebny będzie solidny wałek wykonany z drewna bądź silikonu.

Stolnicę warto delikatnie posypać mąką, następnie należy rozwałkować ciasto. Kiedy stanie się ono odpowiednio cienkie, trzeba zwinąć je w rulon, przy użyciu ostrego noża rozkroić na kawałki – w ten sposób przyrządzicie makaron tagliatelle lub spaghetti. Potem zwinięte paski należy rozwinąć oraz wrzucić do osolonej wody. Taki świeży domowy makaron musi gotować się przez około 3 minuty. Jeśli chcecie zrobić makaron lasagne, wystarczy wykroić z rozwałkowanego ciasta prostokątne płaty i włożyć do wody.

Makaron domowej roboty można również zamrozić albo jeżeli zależy wam, aby wyglądał on tak, jak w sklepie, ususzyć. Na rynku dostępne są specjalne wieszaki do suszenia makaronu, cały proces trwa kilka dni, a wieszak powinien stać w suchym, pozbawionym wilgoci miejscu. Oczywiście ususzone kluski potrzebują więcej czasu na ugotowanie się – około 6 minut. Należy pamiętać, że w zamrażarce możliwe jest przechowywanie jedynie nieugotowanego makaronu.

4.2/5 - (13 głosów)