Omlet to jedno z najpopularniejszych dań serwowanych na śniadanie lub kolację. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu i wymaga dodania tylko kilku składników. Uwielbiają go zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak zrobić omlet na patelni, aby cieszyć się pełnią jego smaku? Jaką patelnię do tego wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Składniki na omlet

Zastanawiacie się jak zrobić omlet, ponieważ nigdy go nie przyrządzaliście? Przepis na klasyczny omlet jest bardzo prosty. Pierwszym, a zarazem kluczowym produktem do wykonania tego dania są jajka. Wystarczy rozbić dwie sztuki w misce, a następnie użyć rózgi lub trzepaczki kuchennej. Należy ubijać nią jajka, dopóki nie osiągną odpowiedniej konsystencji. Do otrzymanej zawiesiny trzeba wlać około 1 łyżki zimnego mleka lub wody oraz dodać szczyptę soli i pieprzu.

Warto zwrócić uwagę na to, aby posiłek był bogaty w zdrowe składniki. Dobrym pomysłem jest przyrządzenie omletu z warzywami. Do podstawowych produktów możecie dodać warzywa, które lubicie, takie jak np.:

  • cebula,
  • papryka,
  • szczypiorek,
  • pomidory,
  • kilka listków bazylii.

Dzięki tym składnikom Wasz omlet nabierze wyjątkowego smaku oraz kolorowo będzie prezentował się na talerzu.
Przyrządzając omlet na słono, możecie tak naprawdę puścić wodze fantazji. To od Was zależy, jakie produkty do niego dodacie. Smakowo z omletem w wersji wytrawnej połączy się większość składników, takich jak:

  • szynka,
  • kiełbasa,
  • pieczarki,
  • boczek.

Wyjątkowy smak możecie otrzymać, dodając wędzonego łososia, biały ser i szczypiorek. Posiłek stanie się wtedy bardziej kaloryczny i pełniejszy smaku.
Jeżeli jesteście natomiast zwolennikami słodkich śniadań lub kolacji, dobrym rozwiązaniem będzie omlet na słodko. Przypadnie on do gustu szczególnie małym pociechom, które z większym apetytem zjedzą pożywny posiłek. Do przyrządzenia tego omletu potrzebne Wam będą: 3 jajka (warto pamiętać o tym, aby oddzielnie ubić żółtka i białka), szczypta soli, 1 łyżka mąki i 1 łyżka masła. Dodatkami mogą być np.:

  • świeże owoce,
  • serek waniliowy,
  • dżem,
  • cukier puder.

Oddzielone białka należy doprawić szczyptą soli i dokładnie ubić mikserem na wysokich obrotach. W momencie, kiedy masa stanie się sztywna, należy dodać żółtka oraz mąkę i wymieszać wszystko za pomocą miksera na wolnych obrotach.

Sposób przyrządzenia

W zależności, którą wersję przepisu na omlet wybierzecie, jego dalszy etap przygotowywania wygląda podobnie. Po przyrządzeniu masy przychodzi czas na rozgrzanie patelni. W tym celu należy ustawić mały płomień palnika, na którym ustawicie patelnię, a następnie trzeba rozgrzać na niej 1 lub 2 łyżki masła do momentu aż całkowicie się rozpuści. Omlet smażcie bez przykrycia do czasu zarumienienia brzegów, następnie przewróćcie na drugą stronę i jeszcze chwilę podsmażcie.

Jaką patelnię wybrać?

Do przyrządzenia omletu dobrym wyborem będzie patelnia do naleśników. Tego typu modele posiadają nieprzywierającą powłokę non-stick, dzięki której płynna masa nie będzie przywierać. Smażenie powinno było proste, szybkie i przyjemne dlatego z pomocą przychodzą również inne patelnie. Wnętrze niektórych z nich jest pokryte powłoką ILAG PREMIUM, która składa się z 3 warstw:

  • warstwy podkładowej,
  • warstwy wzmocnionej ceramicznie, o wysokiej odporności na zużycie,
  • warstwy odpornej na zarysowania, nadającej efekt nieprzywierający.

Dzięki tym cechom Wasz omlet zachowa smak, wartości odżywcze i co najważniejsze pozbawiony będzie dużej ilości tłuszczu.

Patelnia granitowa do naleśników TOPFANN 26 cm

Co zrobić, aby omlet był puszysty?

Znacie sposób na to, aby przyrządzić puszysty omlet? Przepis wystarczy urozmaicić o jedną łyżkę mąki pszennej lub odrobinę proszku do pieczenia. Dzięki temu trikowi masa będzie zbita, ale równocześnie puszysta i wyrośnięta. Poznaliście już przepisy oraz porady na to jak przyrządzić omlet. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby spróbować tego dania i cieszyć się sycącym oraz smacznym śniadaniem.

3.1/5 - (75 głosów)