Stek wołowy to jedno ze smaczniejszych dań, które możecie przyrządzić we własnym domu na patelni grillowej lub ceramicznej. Wbrew obiegowej opinii danie nie jest skomplikowane – wystarczy tylko poświęcić mu trochę swojego czasu i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Patelnia grillowa ZWIEGER White Stone 28 cm

Pięć stopni wysmażenia steków wołowych

Jeśli jesteście miłośnikami mięsnych dań, zapewne spotkaliście się już z takim określeniem jak „stopień wysmażenia”. Zależy on przede wszystkim od długości smażenia steka wołowego, części zwierzęcia, z którego pochodzi oraz grubości plastra. Stopień wysmażenia należy dopasować do swoich preferencji – nie każdemu zasmakuje krwisty stek, natomiast niektórzy nie przepadają również za idealnie wysmażonym mięsem.

Większość ludzi kojarzy trzy główne stopnie wysmażenia steka wołowego, które spotyka się w restauracjach. Są to: rare, medium i well done. Tak naprawdę eksperci kulinarni wyróżniają aż sześć rodzajów smażonego mięsa:

  • blue – bardzo krwisty – mięso smaży się z każdej strony tylko po kilkadziesiąt sekund; stek wołowy jest surowy w środku, a białko zostaje ścięte tylko od zewnątrz;
  • rare – krwisty – po uciśnięciu wypływa z niego sok (mieszanina krwi i osocza); mięso ma czerwony kolor i jest bardziej surowe bliżej środka;
  • medium – średnio wysmażony – mięso wewnątrz steka nadal ma różowy kolor, ale nie jest to już tak wyrazista barwa, jak w przypadku typów krwistych;
  • medium well – dobrze wysmażony – soczysty i delikatnie różowy; w całym steku nie ma już surowych części, białko jest lekko ścięte również w samym jego środku;
  • well done – bardzo dobrze wysmażony – białko jest całkowicie ścięte; stek w środku ma kolor brunatny lub szary.

Jak wspomniano, czas smażenia każdego steka wołowego zależy od jego grubości i pochodzenia mięsa. Trudno więc dokładnie określić to, jak długo należy trzymać plaster na rozgrzanej patelni, by uzyskać preferowany stopień wysmażenia. Zazwyczaj jednak przeciętny stek blue uzyskacie, smażąc mięso przez 30 sekund z każdej strony. Medium potrzebuje około 1,5 minuty, natomiast well done – już 2 lub 3 minuty.

Jak przygotować perfekcyjny stek wołowy z patelni?

Żeby usmażyć idealny stek wołowy z patelni, należy przestrzegać kilku prostych zasad wypracowanych przez szefów kuchni. Danie wcale nie jest trudne do przygotowania, jednak trzeba wiedzieć, że wołowinę da się „zepsuć”, postępując z nią niewłaściwie. Mięso może być wtedy nieapetyczne – pozbawione charakterystycznego aromatu, suche, o niesatysfakcjonującej konsystencji. Jak zatem przyrządzić doskonały wołowy stek?

  • Mięso powinno odleżeć – steki należy wyjąć z lodówki przynajmniej 30-60 minut przed planowanym smażeniem. Powinny mieć temperaturę pokojową – dzięki temu nie doznają szoku termicznego, który powoduje nierównomierne wysmażenie mięsa.
  • Steki należy posolić przed smażeniem – według niektórych nie należy solić wołowiny przed obróbką termiczną, ale to mit. Ścięte białko nie będzie podatne na wnikanie aromatu soli, dlatego przyprawy należy użyć przed smażeniem. Posólcie najpierw tę stronę steka, która jako pierwsza wyląduje na rozgrzanej patelni. Nie dodawajcie jednak pieprzu – po prostu by się przypalił na tym etapie. Lepiej użyć go dopiero przed podaniem dania.
  • Steki należy smażyć na oleju – tłuszcz do smażenia musi znosić wysokie temperatury. Nie powinno to być zwykłe masło – lepszym rozwiązaniem jest masło klarowane. Doskonałe steki wychodzą także po smażeniu na oleju rzepakowym albo słonecznikowym.
  • Mięsa nie powinno się dotykać podczas smażenia – obróbka termiczna steka powinna przebiegać w spokoju. Po wyłożeniu na patelnię nie ruszajcie go i pozwólcie, by zyskał chrupiącą, apetyczną skórkę. Do odwracania używajcie szczypiec kuchennych albo łopatki, ale nie widelca. Nakłuwanie mięsa powoduje wypływanie soków, a w konsekwencji – utratę smaku i aromatu. Z tego samego powodu nie należy też kroić steka w trakcie smażenia. Przed odwróceniem kawałka na drugą stronę trzeba go równomiernie posolić.
3.9/5 - (114 głosów)