Młynek do przypraw to przydatne narzędzie wykorzystywane w kuchni nie tylko przez profesjonalistów. Jeśli chcecie w nie zainwestować, powinniście jednak przyjrzeć się kilku najważniejszym czynnikom takim jak wydajność, ekonomiczność oraz łatwość w pielęgnacji. Jaki młynek kupić — manualny czy elektryczny?
Młynek do przypraw manualny i elektryczny — porównanie
Niezależnie od przygotowywanych dań, potrzebujecie przypraw, które nadadzą wyrazistość, smak, a nawet odpowiednią barwę produktom spożywczym. Niektóre z dodatków warto wcześniej zmielić, między innymi pieprz, sól czy cynamon. W tym celu wykorzystuje się manualne i elektryczne młynki do przypraw, które znacznie ułatwiają to zadanie.
Manualny młynek wyposażony jest w pokrętło lub rączkę i — jak sama nazwa wskazuje — jego mechanizm działania napędza ludzka siła. To rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które wolą tradycyjne narzędzia pracy w kuchni oraz chcą mieć pełną kontrolę nad procesem mielenia, jednak wymaga dłuższej chwili pracy i wysiłku. Sprzęty z silniczkiem elektrycznym pracują znacznie szybciej, ponadto lepiej sprawdzą się u kucharzy ceniących przede wszystkim wygodę.
Pamiętajmy, że w przypadku pierwszego z wymienionych rodzajów tych urządzeń nie jest potrzebne zewnętrze źródło zasilania, a zatem podczas gotowania zużywa się mniej prądu. Mimo to młynki elektryczne są droższe, zwykle z uwagi na wykorzystane materiały i wbudowany silnik.
Który młynek jest łatwiejszy w pielęgnacji — manualny czy elektryczny?
W przypadku każdego sprzętu kuchennego konieczna jest właściwa pielęgnacja. Jeśli zastanawiacie się, jakie urządzenie wybrać, aby zaoszczędzić czas na konserwacji, zwróćcie uwagę na kilka najważniejszych czynników. Urządzenia z prostym mechanizmem działania, czyli młynki manualne, cechują mniejsza liczba części oraz brak silnika. W związku z tym można wymienić niewiele elementów, które wymagałyby częstego mycia, a także ulegały zniszczeniu. Nie trzeba też obawiać się o przypadkowe uszkodzenie konstrukcji, ponieważ jest ona łatwa w złożeniu i ponownym rozłożeniu.
Młynek elektroniczny wymaga zdecydowanie większej uwagi w kwestii konserwacji. O wbudowane części silniczka należy dbać zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta i tylko niektóre z nich — mające kontakt z przyprawą — można myć pod wodą.
Produkty
Młynek elektryczny do soli i pieprzu Karl Hausmann
Elektryczny młynek do pieprzu i soli KARL HAUSMANN to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni.
Młynek ręczny do soli i pieprzu Minea 18cm
Młynek hybrydowy, wykonany z najwyższej jakości materiałów. Dużą jego zaletą są dwa ostrza mielące…
Młynek elektryczny do soli i pieprzu Karl Hausmann
Elektryczny młynek do pieprzu i soli KARL HAUSMANN to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni…
Młynek odpowiedni do małych i dużych ziaren — na co zwracać uwagę?
Wybierając młynek do przypraw, który będzie odpowiedni zarówno do mielenia małych, jak i dużych ziaren, zwróćcie uwagę na to, czy producent wyposażył urządzenie w regulator grubości mielenia, dzięki czemu dopasujecie ją do swoich preferencji. Ponadto warto sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane części, gdyż niektóre z nich nie nadają się do mielenia dużych, twardych elementów. Ważną rolę odgrywa również pojemność zbiorniczka. To ona decyduje o tym, jak dużo ziaren i o jakiej wielkości zmieści się w środku.
Młynki do przypraw — najtrwalsze materiały
Producenci oferują młynki do przypraw skonstruowane z różnych materiałów. Najczęściej jednak wykorzystuje się:
- stal nierdzewną — gwarantuje ona trwałość, odporność na korozję, łatwość w pielęgnacji i żywotność,
- ceramikę — charakteryzuje ją wytrzymałość na uszkodzenia, twardość i długa żywotność ostrza,
- drewno (w szczególność buk oraz dąb) — cechuje je atrakcyjny wygląd, ale równocześnie niższa wytrzymałość i trudność w pielęgnacji,
- tworzywo sztuczne wysokiej jakości — może ono być niezwykle trwałe i proste w czyszczeniu,
- szkło — doskonale wpasowuje się w styl nowoczesnej kuchni, lecz jest kruche i podatne na uszkodzenia,
- marmur i granit — charakteryzują się trwałością oraz atrakcyjnym wyglądem.
Czy warto inwestować w droższe modele młynków do przypraw?
Wiele osób zastanawia się, czy cena zawsze idzie w parze z jakością, a co za tym idzie — czy warto inwestować w droższe młynki do przypraw. Nie powinniście jednak sugerować się wyłącznie ceną, ale również materiałami, z których zostało wykonane urządzenie, producentem, a także funkcjonalnością. Dzięki temu zdołacie dopasować młynek do przypraw do swoich preferencji.
Polecane produkty