Naleśniki to bardzo popularna potrawa. Smakują wyśmienicie serwowane na słodko z konfiturą lub kremem czekoladowym z dodatkiem bananów, a także w wytrawnej odsłonie — nadziewane mięsem, serem oraz warzywami. Dzięki temu można się nimi cieszyć zarówno w porze śniadaniowej, jak i obiadowej. To również doskonały sposób na przygotowanie deseru, czy dania na romantyczną kolację. Aby serwowane placuszki wyszły idealnie, warto wyposażyć się w odpowiednią patelnię do smażenia naleśników. Jednak jaki rodzaj naczynia wybrać, aby delektować się pysznymi naleśnikami?

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając patelnię?

Choć pancakes nie są daniem trudnym do przygotowania, to obrócenie ich na drugą stronę podczas smażenia może być kłopotliwe, jeżeli naczynie jest zbyt wysokie. Nie zawsze też udaje się je przełożyć na talerz bez ich uszkodzenia, dlatego wybierając produkt, zwróćcie uwagę na jego wysokość, co znacznie ułatwi przygotowywanie puszystych naleśników. Serwowanie dania ułatwia rączka patelni. Nie powinna ona się nagrzewać podczas smażenia. Co więcej, uchwyt musi mieć ergonomiczny kształt, dzięki czemu nie wyślizgnie się z rąk.

Mała czy duża patelnia do naleśników?

Istotną rolę odgrywa również średnica naczynia. Żeby wybrać odpowiednią, trzeba zastanowić się, jak często będziecie robić naleśniki. Jeśli ten specjał często gości w Waszym menu, praktyczniejsza okaże się duża patelnia, ponieważ w krótkim czasie przygotujecie danie dla paru osób. Z kolei mała przyda się rano, kiedy jedna osoba będzie przygotowywać ciepłe śniadanie. Na rynku dostępne są modele o średnicy od 11 do nawet 30 centymetrów, więc na pewno dopasujecie naczynie do własnych potrzeb.

Patelnia do naleśników Ø27cm

Interesującym rozwiązaniem są tzw. dołkownice ze specjalnymi wgłębieniami, które umożliwiają usmażenie paru placuszków równocześnie. Są bardzo przydatne w przypadku przygotowywania posiłku dla całej rodziny. Jeśli smażycie naleśniki głównie dla swoich pociech, mogą Wam się spodobać patelnie w kształcie misia lub uśmiechającego się emotikona. Placuszki przygotowane w taki sposób zachęcą do skosztowania posiłku nawet największego niejadka.

Czym się różni patelnia do naleśników?

Smażenie naleśników na standardowej patelni jest możliwe, jednak niewygodne. Aby ułatwi ten proces stworzono dedykowaną patelnię do naleśników. Jest ona cieńsza niż jej normalne odpowiedniki, dzięki czemu prościej wylać odpowiednią ilość ciasta. Niższe brzegi pozwalają także na użycie mniejszej ilości oleju do smażenia naleśników. Dodatkowym niskie brzegi pozwalają łatwiej przewracać placki na drugą stronę.

Na jaką patelnię zdecydować?

Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonane jest naczynie. Solidna patelnia musi mieć grube dno, aby nie odkształciła się pod wpływem wysokiej temperatury czy upadku. Zwróćcie uwagę na to, czy dany produkt jest przystosowany do pracy z typem kuchenki, który macie w domu. Ponadto wybór typu naczynia, na jakie się zdecydujecie, zależy często od osobistych preferencji. Jednak warto przemyśleć, które z nich sprawdzi się najlepiej w Waszej kuchni.

Patelnia teflonowa — jakie ma zalety?

Patelnia z teflonu ma nieprzywieralną powłokę. Dzięki niej potrawy nie przyklejają się do dna naczynia, co znacznie ułatwia obracanie naleśników na drugą stronę. Do smażenia nie musicie używać dużej ilości tłuszczu, więc przygotowane dania są znacznie zdrowsze. Zaletą produktów teflonowych jest też atrakcyjna cena w stosunku do jakości, jaką się otrzymuje, jednak mogą one łatwo się rysować, jeśli używa się metalowych sztućców. Aby tego uniknąć, wystarczy sięgnąć pod drewnianą łopatkę.

Czy warto zdecydować się na patelnię stalową?

Jeżeli zależy Wam na naczyniu, które jest długotrwałe, zwróćcie uwagę na tzw. patelnię cygańską, która jest wykonana ze stali. Jej zaletą jest odporność na korozję i uszkodzenia. Podczas smażenia nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, co jest istotne zwłaszcza dla alergików. Te modele jest łatwo utrzymać w czystości — ponieważ nie niszczą się w zmywarce.

Patelnia z aluminium do smażenia naleśników

Patelnia aluminiowa świetnie nadaje się do smażenia naleśników, choć zwykle nie jest do tego powszechnie używana. Dzięki swojej niewielkiej wadze jest bardzo poręczna. Ponadto szybko i równomiernie nagrzewa się, więc placuszki przygotujecie szybko i bez obawy, że będą nierówno wysmażone. Ponadto smażone ciasto nie przywiera do patelni, a także nie trzeba przygotowywać potraw z użyciem dużej ilości oleju.

Czy można używać patelnię do naleśników na indukcji?

Materiał, z którego została wykonana i odpowiednie dno patelni do naleśników sprawią, że będzie idealna do używania na płytach indukcyjnych.

2.7/5 - (9 głosów)