Przygotowanie pysznych i pożywnych potraw zaczyna się od nabycia wyselekcjonowanych produktów, niezawierających szkodliwych substancji, a kończy na obróbce termicznej. Jeśli lubicie gotować, przykładacie dużą wagę do zdrowych oraz zbilansowanych posiłków, z pewnością wiecie, jak ważne jest korzystanie nie tylko z wysokiej klasy sprzętów AGD, lecz także ze świetnej jakości garnków i patelni. Wykonane z bezpiecznych, trwałych materiałów, odpowiednio konserwowane i czyszczone posłużą Wam przez lata.

Aby zachować jak największą ilość składników odżywczych, soczystość i smak, warto gotować, piec albo grillować niczym profesjonalni kucharze – używając najlepszych garnków, rondli oraz patelni. Niezależnie od tego, czy posiadacie płytę gazową, indukcyjną czy elektryczną, odpowiednio dobrane naczynia kuchenne stanowią klucz do kulinarnego sukcesu. Zanim jednak przystąpicie do krojenia i smażenia, warto zastanowić się nad kupnem nowej patelni. Na rynku znajdziecie wiele modeli i rodzajów, a wśród nich dwa najpopularniejsze: ceramiczną i teflonową. Którą wybrać? Poniżej kilka podpowiedzi.

Wady i zalety patelni ceramicznej

Glina, z której powstają naczynia ceramiczne, to wyjątkowy materiał, znany ludzkości od XIII w. p.n.e. W zderzeniu z nowoczesnością okazuje się jednak niedoskonały. Patelni ceramicznych, wykonanych z wypalonej w ponad 1000°C gliny, nie wolno myć w zmywarce. Zawarte w detergentach związki chemiczne mogą wsiąkać w strukturę naczynia, po czym powodować przenikanie do jedzenia oraz niszczenie artykułów. Ten rodzaj patelni nie jest również odporny na nagłe zmiany temperatur. Zalewanie jej zimną wodą po dopiero co skończonym smażeniu, aby łatwiej usunąć resztki przypalonych potraw, uszkadza powłokę.

Naturalność gliny ma jednak wiele zalet. Patelnie ceramiczne nie zmieniają smaku przyrządzanych na nich potraw. Równomiernie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur (nawet do 450°C), rozprowadzając ciepło po całej powierzchni. Ich nieprzywierająca powłoka non-stick jest niezwykle odporna na zarysowania, nawet na używanie metalowych łopatek czy sztućców, chociaż producenci zwykle zalecają korzystanie z silikonowych lub drewnianych. Dzięki temu, że posiadają idealnie gładkie dno, patelnie ceramiczne łatwo czyścić, często bez dodatkowych detergentów – wystarczy sama woda i gąbka.

Zalety i wady patelni teflonowej

Patelnia teflonowa króluje w polskich kuchni. Teflon, którym pokryto wnętrze naczynia, stanowi niezwykle wytrzymały materiał, odporny na wysokie temperatury i bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Można na nim smażyć nawet bez jakiegokolwiek tłuszczu, powłoka non-stick gwarantuje nieprzywieranie potraw. Jeśli więc dbacie o linię albo po prostu lubicie dania fit, to idealny produkt dla Was. Dodatkowo ten rodzaj patelni jest lekki, poręczny i występuje w niezliczonej liczbie rozmiarów, wzorów oraz kolorów.

Niestety, teflon nie jest doskonały. To tworzywo wyjątkowo podatne na zarysowania. Używanie metalowych łopatek lub sztućców do mieszania czy przewracania potraw może grozić zniszczeniem naczynia. Patelnia teflonowa, na której wystąpiły już zadrapania czy rysy, nie nadaje się do dalszego korzystania. Uszkodzona powłoka grozi przedostawaniem się drobinek teflonu do jedzenia. Powoduje również utratę nieprzywierających właściwości patelni, dlatego smażone kotlety czy warzywa przypalają się. Nie należy jeść takich potraw, ponieważ negatywnie wpływają na zdrowie.

Który rodzaj wybrać?

Od ilości przygotowywanych przez Was potraw zależy wybór wielkości patelni. Zastanawia Was, czy kupić tę z powłoką teflonową czy raczej postawić na wyrób ceramiczny? Warto rozważyć obydwa modele, ponieważ choć wykonano je z różnych materiałów, działanie mają podobne. Z tą różnicą, że patelnia teflonowa nagrzewa się do niższych temperatur niż patelnia ceramiczna, jest także bardziej podatna na uszkodzenia. Jednakże odpowiednio dbając o naczynie, jak również stosując zalecenia producenta, możecie bez przeszkód cieszyć się pysznymi potrawami – smażonymi, grillowanymi bądź duszonymi na patelni.

1.4/5 - (10 głosów)