Patelnia to jeden z najpotrzebniejszych sprzętów w każdej kuchni. Służy zarówno do pieczenia, jak i smażenia czy duszenia najróżniejszych potraw. Jej przeznaczenie zależne jest od wielkości oraz głębokości naczynia, a także materiałów wykorzystanych podczas produkcji. Jednak czy wiedzieliście, że niektóre patelnie można wkładać do piekarnika? To nietypowe zastosowanie otwiera przed wszystkimi kucharzami nowe, wyjątkowe możliwości. Czy każda patelnia nadaje się do takich zadań? O jakich parametrach koniecznie trzeba pamiętać przy wyborze?

Co wyróżnia patelnię do piekarnika?

Dobra patelnia do piekarnika musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinna być wytrzymała na wysokie temperatury, mieć odpowiednią średnicę, głębokość i odpinany uchwyt. Warto zwrócić uwagę również na dno, które może być zupełnie płaskie, pokryte rowkami bądź kratką. Te cechy wyróżniają patelnie w zależności od przeznaczenia. Pierwszy wariant jest najbardziej uniwersalny – nadaje się zarówno do smażenia, jak i duszenia czy pieczenia. Pozostałe dwa natomiast wykorzystywane są przede wszystkim do przyrządzania mięs lub ryb, aby uzyskać potrawy zbliżone do tych prosto z grilla.

Czy warto kupić patelnię do piekarnika?

Patelnia do piekarnika to świetne rozwiązanie zarówno w przypadku amatorów w kuchni, jak i specjalistów od gotowania. Z jej pomocą z łatwością przyrządzicie smaczne i zdrowe dania, przy okazji oszczędzając energię elektryczną! Jakie potrawy można przyrządzić w takim naczyniu? Przede wszystkim ciasta, tarty, zapiekane makarony, pizzę, frittaty czy różnego rodzaju mięsa. Patelnia do piekarnika będzie bardzo rozsądną inwestycją, ponieważ jest niejako dwoma sprzętami w jednym.

Jaką patelnię do piekarnika wybrać i kupić?

Ważną cechą patelni jest łatwość czyszczenia, na którą często przy zakupie nie zwraca się uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że pozwala ona znacznie zaoszczędzić czas oraz wodę, dlatego — choć wydaje się nieistotna — z pewnością niejednokrotnie ją docenicie. Większość patelni nie można wkładać do zmywarki, przez co możliwość szybkiego ręcznego umycia zyskuje na znaczeniu. Powłoka nieprzywierająca znacznie ułatwi Wam utrzymanie Waszych naczyń w czystości.

Materiały, z których wykonywane są patelnie do piekarnika

Jednym z najczęściej wykorzystywanych do produkcji patelni materiałów jest stal nierdzewna. Jest odporna na temperatury nawet do 260 stopni Celsjusza, dzięki czemu sprawdzi się nawet przy pieczeniu ciast. Dodatkowo zwróćcie uwagę na dużą średnicę i głębokość patelni, a także trwałą pokrywę zatrzymującą ciepło. Większe wymiary oraz wielowarstwowe dno kompatybilne z indukcją to przepis na  idealną patelnię do piekarnika.

Innym równie popularnym tworzywem jest aluminium z powłoką granitową. Stanowi wyjątkowo trwały i estetyczny materiał, a dodatkowo pozwala na smażenie jedzenia na niewielkiej ilości tłuszczu. Ponadto aluminiowy korpus umożliwia równomierne nagrzewanie oraz szybkie rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni patelni. Przyrządzane potrawy nie przywierają do dna ani podczas gotowania na kuchence, ani pieczenia w piekarniku. Taka patelnia sprawdzi się zatem zarówno przy zapiekaniu, np. makaronów, jak i duszeniu warzyw czy smażeniu jajecznicy.

Przeglądając oferty, zwróćcie uwagę na patelnie teflonowe. Specjalna powłoka będzie doskonała do smażenia ryb, mięs oraz warzyw, które zachowają wyjątkowy aromat. Jej nagrzanie wymaga więcej czasu, jednak zmywanie jest niezwykle szybkie i proste. Pamiętajcie, że teflon jest dość łatwy do zarysowania, na przykład podczas mieszania warzyw lub odwracania mięsa. Możecie tego uniknąć dzięki używaniu drewnianych przyrządów kuchennych.

Podsumowanie

Wybór patelni do piekarnika może stanowić nie lada wyzwanie zarówno dla kucharza amatora, jak i doświadczonego specjalisty. To zadanie dodatkowo komplikuje się ze względu na ilość istotnych parametrów naczynia, jak i konieczność dopasowania go do kuchenki. Jednak wszystkie wskazówki, które otrzymaliście w tym artykule, z pewnością znacznie ułatwią Wam podjęcie decyzji oraz kupno patelni, którą będziecie mogli cieszyć się przez długi czas.

3.9/5 - (18 głosów)