Kociołki żeliwne to przydatny element każdego ogniska, grilla czy innej imprezy w plenerze. Przy ich pomocy możecie przyrządzić pyszne dania jednogarnkowe. To bardzo wygodne, ponieważ w szybki i łatwy sposób zrobicie jedzenie dla całej gromadki gości. Jeżeli zastanawiacie się, czym są pieczonki, w jaki sposób je przygotować i jakie naczynie do tego wybrać, to dobrze trafiliście. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na temat kociołków żeliwnych i dań, które możecie w nich przyrządzić.

Co to są pieczonki?

Pieczonki pierwotnie nosiły nazwę ziemniaki po cabańsku. To tradycyjna potrawa pochodząca z Chrzanowa – miasta znajdującego się w województwie małopolskim. Nazwa pochodzi od Cabanów – ludzi, którzy przybyli do tego miasta podczas najazdu tatarów. Inne określenia tego dania to także: pieczone, pieczonki, prażonki, duszonki. W zależności od regionu każdy nazywa je inaczej.

Jak przygotować pieczonki?

Pieczonki są hitem każdego grilla czy ogniska. Do ich przygotowania potrzebne Wam będą tylko trzy rzeczy: ulubione mięso, warzywa i żeliwny kociołek. Naczynie należy wyłożyć liśćmi kapusty tak, aby jego boki były szczelnie przykryte. Pomoże to w zapobiegnięciu przypalenia całej zawartości kociołka. Następnie wewnątrz należy układać warstwami wszystkie zgromadzone składniki. Naprzemiennie mięso i warzywa tak, aby doszły w tym samym momencie.

Przygotowanie pieczonej jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu. Najwięcej należy poświęcić na obranie i pokrojenie warzyw oraz mięsa. Później wszystko idzie już szybko. Gdy skończycie przekładać warstwami przyrządzone składniki, żeliwny kociołek należy umieścić na sporym żarze tak, aby wszystko powoli się pichciło i przechodziło swoimi smakami. Możecie być pewni, że gdy goście posmakują tego dania, oniemieją z zachwytu.

Jakie składniki są potrzebne do wykonania pieczonek?

Składniki, które będą Wam potrzebne do wykonania pieczonek, są bardzo proste. Najczęściej do ich wykonania używa się kiełbasy i boczku pokrojonego w spore kawałki wielkości orzecha włoskiego. Z warzyw natomiast chętnie sięga się po cebulę, ziemniaka, marchewkę czy buraka. Każdy ze składników podczas powolnego duszenia na żarze przechodzi swoim smakiem, co w rezultacie daje przepyszną bombę smaków. Osoby, które zasmakują pieczonek, na stałe wpiszą je do swojego jadłospisu.

Pierwotnie do wykonania pieczonek używano także pietruszki, a zamiast mięsa – tylko słoniny. Z czasem danie zaczęło ewoluować i sadło – w celu poprawy smaku – zamieniono na wędlinę. Każdy może modyfikować pieczonki tak, aby otrzymać najlepszą ich wersję. To tylko od Was zależy, co włożycie do żeliwnego kociołka. Ogranicza Was tylko wyobraźnia i rozmiar posiadanego naczynia.

Jakie są rodzaje garnków żeliwnych

Na rynku znajdziecie wiele modeli kociołków żeliwnych. Zazwyczaj mają one trzy nóżki, na których opiera się całe naczynie. Na górze natomiast znajduje się pokrywa ze specjalnymi klamrami, szczelnie zamykającymi kociołek. Oprócz tradycyjnych naczyń żeliwnych na nóżkach znajdziecie także takie, które można powiesić na haku nad ogniskiem. W takim kociołku można na przykład przyrządzić smaczny wywar.

Jaki kociołek jest najlepszy do pieczonek?

Jeżeli chcecie wykonać w domu pieczonki i zastanawiacie się, który kociołek żeliwny wybrać, to dobrze trafiliście. Najlepszym naczyniem do tego zadania będzie to mające nóżki. Dzięki nim w stabilny sposób będziecie mogli ustawić kociołek nad żarem, by wszystko w środku mogło się odpowiednio ugotować. Takie duszenie mięsa wraz z warzywami wymaga żaru, a nie ognia, dlatego bardzo istotna jest stabilizacja. Gdy płomienie będą smagały kociołek, możecie mieć pewność, że danie w środku zostanie przypalone, ponieważ ogień zbyt mocno przygrzewa i nie da się nad nim zapanować tak, jak nad żarem. W końcu żar możecie rozgarnąć, a ogień stłamsić jest trudno.

Polecane produkty

Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 15l
Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 15l
439,99 zł

Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 10l
Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 10l
285,99 zł

Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 8l
Kociołek żeliwny emaliowany EMALIA RYBNIK 8l
229,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 24 cm
119,99 zł

Patelnia żeliwna NON STICK DOBRAWA 20 cm
99,99 zł

Patelnia żeliwna wok NON STICK nad ognisko 45 cm
299,99 zł

5/5 - (3 głosów)