Szaszłyk drobiowy z grilla to bardzo uniwersalna potrawa, która okaże się hitem na każdej imprezie lub rodzinnym spotkaniu. Przygotowanie go wymaga jednak pewnej wprawy, ponieważ składniki w trakcie obróbki termicznej mogą ulec nadmiernemu wysuszeniu lub po prostu przypaleniu. Sprawdźcie przygotowany poniżej poradnik, by dowiedzieć się, jak przygotować miękkie, zarumienione i soczyste szaszłyki na grilla!

Wybór mięsa na szaszłyki

Grillowany szaszłyk to przykład potrawy, którą możecie w dużym stopniu dostosować do indywidualnych upodobań kulinarnych. Przebierajcie w różnych rodzajach mięsa. Najłatwiej przyrządza się kurczaka, polędwiczki oraz karkówkę – już po upływie kilku minut składniki te będą odpowiednio miękkie i zarumienione. Jeśli wolicie baraninę lub wołowinę, to również świetnie nadają się na grilla. Tego typu mięso dochodzi jednak nieco dłużej.

W przypadku szaszłyków możecie śmiało zdecydować się też na eksperymenty z nietypowymi smakami. Niecodziennym dodatkiem mięsnym jest na przykład ryba. Smak grillowanego łososia lub tuńczyka doskonale komponuje się z warzywami. Podobnie jest w razie owoców morza takich jak krewetki. Jeśli chcecie zaskoczyć gości, szaszłyki na grilla owińcie plastrami boczku. Takie rozwiązanie sprawia, że gotowa potrawa jest soczysta i znacznie mniej wysuszona.

Marynata oraz przyprawy do mięsa

Przygotowywanie szaszłyków zdecydowanie warto rozpocząć ze znacznym wyprzedzeniem, a w szczególności — marynaty. Możecie przygotować ją nawet dzień przed rozpoczęciem grillowania, by kurczak, karkówka lub inne składniki mogły w niej przebywać przez całą noc. Jeśli nie macie takiej możliwości, wystarczy marynować je dwie godziny. Mięso na szaszłyki grillowane dodatkowo zmiękczycie za pomocą nakłuwacza, by przyprawy lepiej się wchłonęły.

Bazą każdej marynaty jest olej, np. rzepakowy lub oliwa z oliwek. Przyda Wam się również trochę octu balsamicznego i ostrej musztardy. Aby czosnek lepiej wsiąknął w mięso na szaszłyki z grilla, można go śmiało potraktować go specjalnie przeznaczoną do tego praską. Na koniec dodajcie cebulę oraz przyprawy: słodką i ostrą paprykę, tymianek, oregano. Również w razie przypraw macie możliwość eksperymentowania z ich kompozycjami zgodnie z własnymi preferencjami.

Jakie warzywa do szaszłyka?

Grillowane szaszłyki z kurczaka czy karkówki zawdzięczają swój smak nie tylko doskonale przygotowanemu mięsu, lecz także warzywom. W ich przypadku możecie śmiało dążyć do tego, by szaszłyk był po prostu jak najbardziej kolorowy. Cebula, papryka, cukinia, pieczarki, a nawet całe pomidorki koktajlowe – ułóżcie taką kombinację, która będzie Wam najbardziej odpowiadać. Wybrane warzywa warto dodatkowo oprószyć solą i pieprzem.

Jak grillować szaszłyki?

Składniki na szaszłyk grillowany powinny być krojone na dość duże kawałki, ponieważ w trakcie obróbki termicznej zarówno mięso, jak i warzywa znacząco się kurczą. Możecie je dodatkowo posmarować olejem przy pomocy niezwykle wygodnego pędzelka silikonowego. Grillujcie potrawę na tacce jednorazowej i regularnie ją obracajcie, by uniknąć przypalenia. Czas obróbki zależy od rodzaju mięsa oraz wielkości składników.

Jak podawać szaszłyki do jedzenia?

Specjalne szczypce do grillowania okażą się nieocenioną pomocą w trakcie przekładania gotowego dania z tacki na talerze. Szaszłyk z grilla możecie podawać w towarzystwie grzanek, sałatki czy innych przekąsek. Nie zapomnijcie o czymś dobrym do picia! Jeśli wizja zmywania naczyń po imprezie nie napawa Was optymizmem, zdecydujcie się na skorzystanie z jednorazowych artykułów takich jak: kubki, talerzyki, sztućce czy serwetki.

Podsumowanie

Pyszne szaszłyki na grilla z kurczakiem, papryką i pieczarkami lub dowolnymi innymi składnikami to doskonałe danie na każdą imprezę. Możecie je bardzo sprawnie przygotować, a już po kilkunastominutowej obróbce termicznej zachwycać się bogactwem smaków. Jest to potrawa umożliwiająca bycie kreatywnym osobom ją przyrządzającym o – eksperymentujcie z mięsem i przyprawami, by stworzyć jak najlepszą kompozycję smaków!

4.2/5 - (22 głosów)