Prawidłowe używanie garnków może znacznie wydłużyć okres ich przydatności. Jak rozpoznać moment, w którym powinniśmy je wyrzucić? Gdzie zużyte garnki powinny trafić?

Garnki są podstawą dobrze funkcjonującej kuchni. Ich wysoka jakość pozwala na komfortowe przygotowanie potraw – bez przypalenia jedzenia, oderwania rączki czy ewentualnego zanieczyszczenia żywności. Chociaż może się wydawać, że tak tradycyjne akcesoria AGD jak garnki nie mogą być trudne w użyciu, okazuje się, że wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad przy ich higienie. Jak zatem o nie dbać i je czyścić? A następnie – gdzie i kiedy wyrzucić garnek ze stali nierdzewnej i emaliowany?

Gdzie wyrzucić garnki ze stali nierdzewnej?

Garnki ze stali nierdzewnej to jedna z najchętniej wybieranych opcji przez klientów – ich cena jest przystępna, a jakość zadowalająca. Chociaż stalowe garnki są odporne na przypalanie (zwłaszcza modele z podwójnym/potrójnym dnem), w niektórych przypadkach może się to zdarzyć. Gdy stwierdzicie, że dany rondelek nie nadaje się już do dalszego użytku, a czyszczenie nie przynosi żadnego skutku, należy go wyrzucić. Możecie to zrobić na dwa sposoby: albo umieścić go w worku przeznaczonym do segregacji metalowych odpadów, albo zawieźć zużyty garnek do najbliższego punktu PSZOK.

Charakterystyka garnków emaliowanych

Garnki emaliowane to tradycyjne akcesoria kuchenne, których używano już wiele lat temu. Chociaż nie są tak popularne, jak stalowe modele, trzeba przyznać, że mają wiele zalet. Przede wszystkim są najtańszą propozycją na rynku AGD, a ponadto garnki pokryte kolorową emalią potrafią ładnie ozdobić każdą kuchnię. W przypadku takich akcesoriów trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich podczas mycia druciakiem.

Kiedy wyrzucić garnki emaliowane?

Jeśli naruszycie powłokę ochronną garnka emaliowanego, nie będziecie mogli już z niego bezpiecznie korzystać. W takiej sytuacji należy go wyrzucić wraz z odpadami metalowymi lub oddać w punkcie PSZOK. Pamiętajcie, aby przedtem dokładnie oczyścić garnek z resztek jedzenia — kontakt z zepsutą żywnością może narazić na niebezpieczeństwo osoby pracujące w sortowni.

Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej i emaliowane?

Jeżeli zastanawiacie się, jak przedłużyć okres przydatności swoich garnków, zwróćcie uwagę na poniższe wskazówki. Jeśli zaczniecie je stosować w swoim domu, z pewnością będziecie mogli korzystać zarówno z garnków stalowych, jak i emaliowanych przez długie lata. Zwróćcie jednak uwagę na to, że na garnkach ze stali nierdzewnej mogą pojawiać się drobne przebarwienia i nie będą one oznaczać, że akcesorium jest zniszczone. Z kolei garnek emaliowany jest dość delikatnym przedmiotem, więc unikajcie też intensywnego szorowania. Jeśli dojdzie do uszkodzenia jego powłoki, nie powinniście już w nim nic więcej gotować.

Garnki stalowe

  • Unikajcie używania różnego rodzaju druciaków do mycia garnka. Najlepiej zalejcie go ciepłą wodą i odmoczcie przez kilka godzin, aby ułatwić sobie czyszczenie.
  • Unikajcie dużych zmian temperatury, gdyż łatwo wtedy przypalić garnki ze stali nierdzewnej. Powoli zwiększajcie lub zmniejszajcie ogień podczas gotowania swoich potraw.
  • Ustawiajcie garnek tak, żeby płomień nie miał kontaktu ze ścianami naczynia, gdyż może to powodować wystąpienie przebarwień.

Garnki emaliowane

  • Używajcie bezpiecznych akcesoriów do mieszania potraw; najlepsze będą drewniane łyżki bądź silikonowe szpatułki, które nie uszkodzą powłoki ochronnej garnka.
  • Odpowiednio przechowujcie garnki emaliowane, gdyż ich powierzchnia jest bardzo podatna na zarysowania, co może wpłynąć na szybkie zużycie. Postarajcie się nie wkładać całego kompletu garnków metodą jeden do drugiego, tylko układajcie je osobno.
  • Zamiast środków żrących, używajcie ciepłej wody z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego, gdy będziecie chcieli pozbyć się uporczywych zabrudzeń.
5/5 - (3 głosów)