Uciążliwy osad, który gromadzi się na dnie urządzeń, to utrapienie każdego użytkownika sprzętu kuchennego. Jak i czym się go pozbyć? Sprawdź najskuteczniejsze metody usuwania kamienia.

Czym jest osadzający się kamień?

Kamień w czajniku to wytrącający się osad. Jest on najczęściej spowodowany twardą wodą z kranu. Minerały osadzające się na dnie powodują, że przegotowana woda często ma nieprzyjemny posmak, który negatywnie wpływa na jakość przyrządzonego napoju. Podczas nalewania wody można także często zauważyć pływające cząstki, które wyglądają nieestetycznie, a przecież nikt nie lubi pływających resztek w herbacie czy kawie. Jeśli używasz czajnika elektrycznego, kamień może również doprowadzić do zniszczenia grzałki. Aby uniknąć awarii, warto poznać metody odkamieniania czajnika.

Jak usunąć kamień w czajniku?

Bez względu na to, czy korzystasz z czajnika elektrycznego, czy emaliowanego, na kuchenkę gazową, warto regularnie przeprowadzać odkamienianie. Nie jest to trudne zadanie, a na pewno docenisz płynące z tego zalety.

Czym odkamienić czajnik? Na rynku istnieje wiele gotowych produktów, które pomagają w pozbyciu się niechcianego osadu. Są one zazwyczaj w postaci proszku lub płynu. Wystarczy wymieszać preparat w odpowiedniej proporcji z wodą i wlać tak przygotowany roztwór do urządzenia. Niby prosty sposób, ale warto zwrócić uwagę na skład takiego produktu. Często jest on niebezpieczny dla zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.

Lepszą alternatywą są domowe sposoby na odkamienianie czajnika. Składniki potrzebne do usunięcia osadu można znaleźć w każdym domu. Nawet jeśli nie, są one tanie i ogólnodostępne we wszystkich sklepach spożywczych. Takie rozwiązanie jest bezpieczne oraz bardziej ekologiczne.

Jak pozbyć się kamienia domowymi sposobami:

  • Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Jest to najpopularniejsza metoda usuwania kamienia. Wystarczy wsypać saszetkę kwasku cytrynowego do czajnika, zalać wodą i zagotować. Taką mieszaninę pozostaw w urządzeniu na kilka godzin. Następnie wylej zawartość naczynia i zagotuj kilka razy czystą wodę, aby pozbyć się resztek roztworu. Dobrą alternatywą jest także użycie soku ze świeżej cytryny. Wystarczy wycisnąć połowę cytryny i postępować jak w przypadku kwasku. Ponadto pozostałą połówkę owocu możesz pokroić na ćwiartki i wetrzeć w ścianki urządzenia, aby jego czyszczenie było jeszcze dokładniejsze.

  • Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Jeśli zastanawiasz się jak odkamienić czajnik w szybki sposób, zastosuj sodę oczyszczoną. Wystarczy wymieszać ok. 2 łyżeczki sody z wodą i wlać do czajnika. Twoje urządzenie będzie czyste i gotowe do użycia już po 15 minutach. Aby mieć pewność, że roztwór dotrze w każdy zakamarek, warto taką mieszaninę pozostawić na nieco dłużej – nawet do godziny. Jednak pamiętaj, aby po oczyszczaniu przegotować czystą wodę kilka razy. Soda oczyszczona ma specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

  • Odkamienianie czajnika octem

Stary i sprawdzony sposób naszych babć. Działa on zabójczo na niechciany kamień. Aby się go pozbyć, należy zalać ocet wodą w proporcji 1:1. Może to być 250 ml octu i 250 ml wody. Taką miksturę wlej do czajnika, zagotuj wodę i pozostaw na 60 minut. Po upływie tego czasu wylej roztwór. Ocet niestety ma bardzo intensywną, nieprzyjemną woń. Dlatego należy bardzo dokładnie spłukać urządzenie oraz zagotować wodę kilka razy, aż do momentu pozbycia się zapachu.

Jak uniknąć gromadzenia się kamienia?

Jak już wcześniej wspomniano, kamień spowodowany jest twardą wodą. Jak pozbyć się kamienia w czajniku? Oprócz sprawdzonych metod opisanych wyżej można stosować środki zapobiegawcze w postaci filtrów, które możesz zamontować pod zlewem lub zainwestować w centralny zmiękczacz wody. Niestety, to droga inwestycja. Dlatego warto wypróbować specjalne dzbanki filtrujące, które pozbywają się wapnia i magnezu oraz metali ciężkich.

4.6/5 - (194 głosów)