Duże i małe garnki to praktyczny sprzęt codziennego użytku, który sprawdza się zarówno w kuchni amatorów gotowania, jak i profesjonalistów. Choć przyrządzanie aromatycznych potraw często jest dużą przyjemnością, to zdarza się, że Wasze ulubione garnki się przypalają lub pojawia się na nich rdza. Co należy zrobić w takim przypadku i jak zapobiec tego typu problemom? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny korodowania oraz przypalenia garnków, a także sposoby na ich uniknięcie.

Czemu garnek się przypala?

Najpowszechniej występujące przyczyny przypalania garnków to między innymi: niewłaściwy sposób lub zbyt długi czas przyrządzania potraw. Z pewnością nie raz zdarzyło Wam się ustawić naczynie z potrawą na kuchence gazowej, wyjść z kuchni i zapomnieć o obiedzie. Sygnałem, który przypomina o przyrządzanym daniu, często jest dopiero niepokojący zapach. Jeśli zbyt długo gotujesz w garnku wodę, zupę czy sos, może zdarzyć się, że większość płynu odparuje i spowoduje przypalenie resztek jedzenia na dnie naczynia. Problemem wielu osób jest na przykład przypalony garnek po mleku.

Inną przyczyną może być niewłaściwe ustawienie mocy palnika gazowego lub indukcji pod garnkiem z gotującym się daniem. Naczynie narażone na bardzo wysoką temperaturę oraz silny płomień może zostać łatwo przypalone. Jeśli podejrzewacie, że to jest przyczyną Waszych problemów, pamiętajcie o dostosowaniu mocy kuchenki do danej sytuacji oraz regularnym kontrolowaniu podgrzewanej potrawy. Dzięki temu znajdziecie sposób na uniknięcie przypalenia garnka.

Co zrobić z przypalonym garnkiem?

Wiele osób zastanawia się, czy można używać przypalonego garnka. Jeżeli jest to powierzchowne uszkodzenie ograniczające się do osmolenia lub przywarcia resztek jedzenia do ścianki naczynia, możecie spróbować pozbyć się problemu za pomocą skutecznych, domowych sposobów. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego został wykonany garnek. W przypadku sprzętu niskiej jakości może być konieczne wyrzucenie podpalonego naczynia.

Czemu garnek rdzewieje?

Zdarza się, że słabej jakości naczynia żeliwne bądź stalowe ulegają korozji. Zardzewiały garnek może być niemalże w całości pokryty rudym nalotem lub mieć na powierzchni wyłącznie niewielkie plamki wywołane korozją. Najczęściej jest to spowodowane reakcją chemiczną wywołaną przez potrawy przechowywane w naczyniu. Bardzo groźne mogą okazać się wszelkie kiszonki, a także marynowane w occie potrawy.

Przyczyna korozji garnka może kryć się także w zbyt długim namaczaniu naczynia w zlewie lub na przykład długotrwałym trzymaniu w nim ugotowanej zupy, mleka bądź sosu. Niestety niektóre warzywa, sok z cytryny czy sól również mogą przyczyniać się do szybszego korodowania. Z tego powodu po przyrządzeniu potrawy powinniście przełożyć ją do innego pojemnika, a żeliwne i stalowe garnki wykorzystywać wyłącznie podczas gotowania.

Co zrobić z zardzewiałym garnkiem?

W wielu przypadkach niewielkie ślady rdzy można dość łatwo zlikwidować, zwłaszcza z żeliwnych sprzętów. W pierwszej kolejności konieczne jest mechaniczne usunięcie korozji za pomocą sody oczyszczonej i szczotki, a następnie solidna konserwacja garnka przed rdzą. Niestety w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej może okazać się konieczne wyrzucenie ich. Korozja na ich powierzchni wyklucza je bowiem z użytkowania, ze względu na zdrowie oraz bezpieczeństwo.

Rdza i przypalenie garnka – podsumowanie

Przypalenie garnka często może być spowodowane jego niewłaściwym użytkowaniem bądź słabą jakością sprzętu. Aby mieć pewność, że Twoje naczynia są wykonane z najlepszych tworzyw, wybieraj sprzęt kuchenny ze sprawdzonego źródła. Pamiętaj również, że choć rdzę oraz przypalenie często można usunąć, to czasami z uwagi na zdrowie o wiele lepiej jest wyrzucić uszkodzone przyrządy. Niezwykle ważna jest także odpowiednia konserwacja garnków i prawidłowe użytkowanie ich na co dzień.

1.1/5 - (1050 głosów)