Aby stek był smaczny, musicie wysmażyć go w odpowiedni sposób. Należy przyrządzać go w odpowiedniej temperaturze i pilnować czasu smażenia. Zbyt krótka lub za długa obróbka termiczna wpłynie negatywnie na jego smak i aromat. Na rynku istnieje spory wybór patelni do smażenia steków. Poniższy artykuł pomoże Wam wybrać sprzęt, który będzie najlepiej odpowiadał Waszym potrzebom i pomoże Wam perfekcyjnie wysmażyć mięso. 

Jaka patelnia do steków sprawdzi się najlepiej?

Jeśli jesteście początkującymi amatorami steków, wybierzcie patelnię stalową. Ten materiał równomiernie się nagrzewa i dobrze przewodzi ciepło. Warto wybrać naczynie ze stali najwyższej jakości, z jak najgrubszym dnem. Pamiętajcie, że przed położeniem mięsa na patelnię musi ona być dobrze rozgrzana i natłuszczona – w przeciwnym razie stek może przywrzeć do jej powierzchni lub się przypalić.

Fani zdrowszego gotowania z pewnością docenią patelnie ceramiczne. Specjalna powłoka pokrywająca ich dno sprawi, że mięso nie będzie przywierać do powierzchni naczynia. Dzięki temu przyrządzicie perfekcyjny stek, i to bez konieczności użycia tłuszczu! Godne uwagi są również patelnie żeliwne, które dzięki swojej masywności równomiernie rozkładają ciepło i bardzo długo je zatrzymują. Pamiętajcie, że steki wymagają smażenia w wysokiej temperaturze – około 150°C.

Kształt patelni

Na rynku znajdziecie patelnie w dwóch kształtach: koła i kwadratu (lub prostokąta). Do przyrządzania steków poleca się głównie patelnie kwadratowe. Ułożenie mięsa w kwadracie często jest łatwiejsze, możecie również zmieścić na takiej powierzchni więcej kawałków naraz. Jeśli macie dużą rodzinę lub lubicie zapraszać gości, przemyślcie kupno kwadratowej patelni do steków. Możecie jednak woleć standardowe rozwiązania – dzięki różnorodności naszego asortymentu z pewnością znajdziecie okrągłą patelnię, która w pełni Was zadowoli.

Materiał wykonania i zastosowane powłoki

Podczas wybierania odpowiedniej patelni do steków dobrze przemyślcie materiał, z którego ma być ona wykonana. Początkujący kucharze z pewnością docenią lekkie patelnie aluminiowe lub ze stali nierdzewnej. Na rynku znajdziecie także cięższe naczynia żeliwne i kamienne. Jeśli wybierzecie model pokryty nieprzywierającą powłoką (na przykład teflonową), nie będziecie musieli martwić się ewentualnym przypaleniem mięsa oraz dodawaniem tłuszczu do smażenia. 

Grillowa czy standardowa, która patelnia jest lepsza?

Patelnie grillowe zachwycą szczególnie miłośników smaku steka przyrządzanego na świeżym powietrzu. Mogą być wyposażone w powłokę zapobiegającą przywieraniu lub nie – wtedy korzystanie z nich będzie wymagać pewnej wprawy. Specjalne rowki umieszczone na dnie naczynia odprowadzą nadmiar tłuszczu, który wytopi się z mięsa podczas smażenia. Dzięki temu przyrządzicie mięso łatwo i smacznie, a przede wszystkim zdrowo.

Mimo wielu zalet patelni grillowych standardowe patelnie z gładkim dnem również nadadzą się do smażenia steków. Zauważcie, że takie modele będą prostsze w czyszczeniu, zwłaszcza jeśli ich powierzchnia będzie pokryta na przykład teflonem. Przypalone lub przyschnięte resztki jedzenia mogą zepsuć smak Waszego steka. Przed zakupem sprawdźcie, czy patelnia nadaje się do mycia w zmywarce – zmywanie ręczne może być trudne, czasochłonne i mniej higieniczne.

Wskaźnik nagrzania patelni

Jednym z wielu ważnych czynników potrzebnych do przyrządzenia perfekcyjnego steka jest temperatura, do jakiej rozgrzaliście patelnię. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem, bardzo pomocny może okazać się wskaźnik nagrzania patelni. Zazwyczaj jest to czerwona kropka z rysunkiem lub napisem. Po równomiernym rozgrzaniu naczynia grafika zniknie – będzie to dla Was sygnał, by wrzucić mięso na patelnię.

Podsumowanie

Przed zakupem patelni do smażenia steka dokładnie przemyślcie Waszą decyzję. Zwróćcie uwagę na najważniejsze parametry naczynia, takie jak kształt, wielkość czy materiał wykonania. W naszej ofercie znajduje się wiele różnych modeli, zatem z pewnością znajdziecie ten idealnie odpowiadający Waszym oczekiwaniom. Wybierzcie patelnię najwyższej jakości, by mieć pewność, że posłuży Wam przez lata.  

2.7/5 - (12 głosów)