Pięknie zastawiony stół świadczy o gospodarzach oraz wadze spotkania. Podpowiadamy, jak ułożyć sztućce na stole.

Elegancki stół nie tylko od święta

Wigilia Bożego Narodzenia, obiad urodzinowy czy rodzinny posiłek – niezależnie od okazji warto zadbać o piękną oprawę stołu. To właśnie przy nim toczą się rozmowy, tutaj obchodzimy najważniejsze święta oraz zacieśniamy więzi. Warto zadbać nie tylko o przygotowanie potraw, ułożenie sztućców i serwetek na stole, które świadczy o wadze wspólnego posiłku oraz radości gospodarzy. Z tego artykułu dowiecie się, jak poprawnie rozłożyć sztućce, żeby odpowiednio przygotować się do uroczystości.

Na początek warto przedstawić kilka zasad układania sztućców na stole, aby zapobiec popełnianiu towarzyskich gaf. Mając na uwadze wygląd aranżacji, najlepiej przygotujcie komplet sztućców. Przy mniejszych uroczystościach możecie jednak połączyć nawet trzy zestawy, aby przyjęcie stało się bardziej casualowe. Eklektyzmu dodadzą też elementy kilku zastaw stołowych zestawione przy każdym nakryciu. Kluczem jest tutaj ograniczenie palety kolorów.

Komplet sztućców w pudełku GERLACH Onda 68/12

Mowa sztućców

Podstawowe ułożenie sztućców zależy od kolejności ich użycia. Po lewej stronie ułóżcie widelec, po prawej nóż oraz łyżkę. Widelczyk albo łyżeczkę do deserów tradycyjnie kładzie się nad talerzem, równolegle do brzegu stołu. Koniecznie zwróćcie nóż ostrzem w stronę nakrycia, a łyżki i widelce połóżcie grzbietem do dołu. Pamiętajcie o zachowaniu odstępu pomiędzy sztućcami, ponieważ dzięki temu piękna zastawa będzie przyciągała uwagę zasiadających gości.

W której ręce trzymać widelec? Trzymanie widelca w lewej dłoni, a noża w prawej nie uchroni nas jeszcze przed popełnianiem gaf, które najczęściej są wynikiem niepoprawnego posługiwania się sztućcami. Nie wypada nam gestykulować, trzymając sztućce w dłoniach. Ponadto chociaż niektóre dania są wyśmienite, warto zostawić drobne resztki oraz powstrzymać się od nabierania zbyt dużych kęsów. Rozmowa z jedzeniem w ustach także jest niewskazana.

Jeżeli uczestniczycie w bardzo ważnej uroczystości, należy także wiedzieć, jak odkładać sztućce na znak zakończonego posiłku. Dzięki tej wiedzy brudny talerz nie będzie zajmował miejsca na stole. Wyobraźcie sobie, że talerz to zegar. W trakcie jedzenia odkładajcie sztućce w sposób naturalny dla układu rąk, czyli w pozycji około godziny 4:40. Macie wówczas możliwość na chwilę przerwać posiłek. Jest wiele sposobów zasygnalizowania, że skończyliście jeść, ale będzie najbezpieczniej, jeśli ułożycie nóż i widelec razem – w pozycji na godzinę 6:00 lub 5:00.

Serwetki materiałowe – klasyczna prostota

Korzystanie z serwetek także bywa problematyczne zarówno dla gospodarzy, jak i gości. Jak ułożyć serwetki na stół i jak z nich korzystać? Odpowiadamy. Serwetki materiałowe a także papierowe dobierzcie do jednego z kolorów przewodnich zastawy. Nawet przygotowując przyjęcie w stylu eklektycznym, zadbajcie o dopasowanie serwetek, ponieważ stanowią one tło nakryć oraz sztućców.

Serwetki można złożyć w wiele różnych wzorów, na przykład w elegancką kieszonkę, do której włożycie sztućce. W Internecie znajdziecie poradniki o tym, jak złożyć serwetki, nie zawsze warto jednak trudzić się z wykonywaniem skomplikowanych wzorów. Proste ułożenie serwetek będzie harmonizować w szczególności z bardzo ozdobną zastawą. Wystarczy złożyć je na pół w prostokąt albo zwinąć w rulon zabezpieczony wstążką, sznurkiem lub obrączką do serwetki. Jak ułożyć serwetki? Na talerzu przekąskowym lub po lewej stronie nakrycia.

Chociaż serwetki bankietowe zazwyczaj dopełniają całość zastawy stołowej, nie bójcie się z nich korzystać. Pierwszy serwetkę rozkłada gospodarz, następnie goście. Wielkim nietaktem jest umieszczanie serwetki pod szyją – wystarczy rozłożyć ją na kolanach, by zabezpieczyć ubranie przed spadającymi okruchami. Na koniec delikatnie złóżcie materiał, aby nic nie wysypało się na podłogę. Wówczas można odłożyć brudną serwetkę po lewej stronie talerza.

4/5 - (109 głosów)