Domowe sposoby na wyczyszczenie przypalonej patelni

Każdemu, nawet najbardziej wprawionemu kucharzowi, przydarzyć się może kulinarna wpadka, po której będzie szukał wsparcia i odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić patelnię. Przypalone naczynia można odratować, korzystając z wielu dostępnych wskazówek i prostych trików. Niezależnie od tego czy używacie patelni żeliwnej, aluminiowej, czy może ceramicznej, dla każdej znajdzie się ratunek. Sprawdźcie domowe sposoby jak wyczyścić przypaloną patelnię.

Pierwsza pomoc dla przypalonej patelni

Jeśli gotowaliście w domowym zaciszu, wysoce prawdopodobne, że nie macie pod ręką profesjonalnych i silnych środków do czyszczenia, jednak nie jest to przeszkodą. Z pomocą przychodzą sprawdzone i prawdopodobnie wykorzystywane jeszcze przez nasze babcie i dziadków metody. Jedną z nich jest użycie sody oczyszczonej i wody utlenionej – dwóch prostych substancji, które możecie kupić w pobliskim sklepie (a także aptece). Sposób ten można wykorzystać również, jeśli chcecie wyczyścić spód patelni.

Czym wyczyścić patelnie od spodu – praktyczne porady

Jedną z opcji na wyczyszczenie przypalonej paleni od spodu jest użycie sody oczyszczonej. By naczynie zostało uratowane, wsypcie do miseczki 6 łyżeczek tego proszku i zalejcie ¼ szklanki wody utlenionej – warto pamiętać, że z czasem woda utleniona traci swoje właściwości. Dla najlepszego efektu, a więc czystszej patelni, użyjcie nowo otwartej buteleczki. Zawartość miseczki dokładnie wymieszajcie, do uzyskania konsystencji pasty. Następnie rozłóżcie ją równomiernie na spód patelni i odczekajcie ok. 10 minut.

W zależności od rodzaju powłoki wykorzystanej w patelni jest ona mniej lub bardziej odporna na zarysowania – z naczynia o powłoce ceramicznej lub teflonowej pastę należy delikatnie zmyć, uważając przy tym na tarcie. Może ono spowodować zniszczenie i zarysowania, które wpłyną negatywnie nie tylko na wygląd, ale także użytkowość Waszych patelń.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy, sprzedawany w niewielkich saszetkach, niejednokrotnie jest w stanie uratować kuchenne naczynia i akcesoria. Jest nie tylko bardzo dobrym przeciwutleniaczem, ale także produktem, który pozwoli Wam na dokładne oczyszczenie spodu przypalonej patelni.

Jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie przełożyć przypaloną od spodu patelnię do innego naczynia i zalać roztworem – efekt będzie najlepszy, jeśli pozwolicie patelni poleżakować kilka godzin. Na koniec wystarczy przetrzeć patelnię ściereczką, umyć płynem do naczyń i pozostawić do wyschnięcia. Warto pamiętać, że kwasek cytrynowy ma dodatkowe właściwości nabłyszczające.

Jak wyczyścić patelnię na zewnątrz?

Obok wyżej wymienionych sprawdzonych metod, nie można pominąć sposobu z wykorzystaniem octu. Do wykonania roztworu potrzebujecie także sody oczyszczonej. Przypaloną patelnię zalejcie gorącą wodą, dodajcie 4 łyżki octu i zamieszajcie. Taki roztwór musi przez kilka minut działać samodzielnie. Po tym czasie delikatnym ruchem gąbki wetrzyjcie sodę w przypalone miejsca i całość spłuczcie wodą. Na koniec, po umyciu patelni płynem, nie powinny na niej pozostać żadne niechciane ślady i zabrudzenia.

Przypalona patelnia – najlepszy domowy sposób

Nie istnieje jedno niezawodne rozwiązanie na każde przypalenie – w zależności od rodzaju Waszej patelni, jej stanu oraz przypalonego dania, zadziałać może coś innego. Bez względu na wybraną metodę, zwracajcie uwagę na niebezpieczeństwo zarysowania patelni podczas prób jej ratowania. Przed podjęciem działań warto dowiedzieć się, jaki rodzaj powłoki został wykorzystany w naczyniu.

Dla przykładu – powłoka tytanowa nie zostanie uszkodzona nawet mocnym szorowaniem, które z kolei dla teflonu może okazać się gorsze od samego przypalenia. Domowe sposoby jak wyczyścić przypaloną patelnię często okazują się najlepsze. Jeśli dojdzie do zabrudzenia, ważny jest czas reakcji, a soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy to pomocne w tym przypadku produkty, znajdujące się niemalże w każdej kuchni.

4/5 - (285 głosów)