W Polsce zbieranie grzybów stanowi niezwykle popularne zajęcie, któremu nierzadko oddają się całe rodziny. Przełom lata oraz jesieni to czas intensywnego wzrostu tych specjałów. Można je dodawać do wielu potraw, na przykład do pierogów, mięsa czy sosów, dzięki czemu dania mają bardziej wyrazisty smak. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów przetwarzania grzybów, w tym marynowanie, mrożenie, a także suszenie, które nie tylko zachowuje ich walory smakowe i aromat, ale również cenne minerały.

Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z opinią, że grzyby nie zawierają wartości odżywczych czy witamin. Jednak jest to nieprawda, ponieważ są one cennym źródłem witamin B1, B2, białka, błonnika, potasu, wapnia bądź żelaza. Warto więc włączyć je do swojej diety. Ususzony grzyb dodany do jedzenia nie tylko intensyfikuje smak tudzież zapach, ale przede wszystkim stanowi zdrowy, wartościowy składnik wielu potraw.

Które grzyby można suszyć w piekarniku? Odpowiedź jest prosta: wszystkie. Jednak musicie pamiętać, że czas ich obróbki będzie różny w zależności od rodzaju. Do najczęściej suszonych grzybów należą gatunki o suchym kapeluszu, czyli prawdziwki, koźlarze oraz podgrzybki, ponieważ najlepiej zachowują one swój smak w trakcie tego procesu. Z kolei maślaki wymagają znacznie dłuższej obróbki termicznej, aby stały się idealnie kruche. Grzyby z blaszkami – kurki, kanie lub rydze – również można suszyć, jednak w wyniku tego procesu ich walory smakowe stracą swoją wyrazistość.

Jak przygotować grzyby do suszenia w piekarniku?

Przygotowanie grzybów do suszenia jest czasochłonne, ale bardzo ważne, ponieważ ma ono wpływ na długość procesu oraz jego efektywność. Przede wszystkim przed suszeniem nie możecie myć grzybów ze względu na to, że nasiąkną one wodą, czego efektem będzie wydłużenie się procesu obróbki termicznej. Grzyby trzeba dokładnie wyczyścić nożykiem z wszelkich zanieczyszczeń takich jak piasek, mech bądź igliwie. Suszyć można tylko grzyby zdrowe, więc robaczywe lub spleśniałe okazy należy wyrzucić.

Po starannym oczyszczeniu warto rozdzielić grzyby według gatunków, ponieważ niektóre potrzebują więcej czasu, aby całkowicie się ususzyć. Następnie trzeba większe grzyby porozcinać na cienkie plastry, a mniejsze pozostawić w całości. Można również w przypadku dużych grzybów oddzielić kapelusze od trzonów, potem kapelusze przepołowić lub pokroić w ćwiartki, a trzony wzdłuż w plastry. Najlepszym sposobem na suszenie grzybów w piekarniku jest ułożenie ich w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Dzięki temu wszystkie będą miały równy dostęp do ciepłego powietrza.

W jakiej temperaturze suszy się grzyby w piekarniku i czy stosować termoobieg?

Aby grzyby dobrze się ususzyły, piekarnik należy nagrzać do temperatury rzędu 40–50 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwoli na stopniowe, powolne, ale efektywne suszenie, dzięki czemu grzyby nie stracą swoich wartości odżywczych tudzież walorów smakowych i zapachowych. Susząc grzyby w piekarniku, warto stosować termoobieg, umożliwi to równomierne rozprowadzanie nagrzanego powietrza w całym urządzeniu.

Jak suszyć grzyby?

Obróbka termiczna grzybów w piekarniku jest nie tylko efektywna, ale również nieskomplikowana. Wystarczy, że do nagrzanego urządzenia włożycie blachę z grzybami i zostawicie lekko uchylone drzwiczki. Dzięki temu powstała w trakcie suszenia para będzie ciągle odprowadzana na zewnątrz. Proces suszenia grzybów w piekarniku powinien trwać od pięciu do ośmiu godzin. Oczywiście należy co jakiś czas monitorować stan poszczególnych grzybów, można je także obracać tak, aby wszystkie dobrze się ususzyły.

Przechowywanie suszonych grzybów

Odpowiednie przechowywanie suszonych grzybów jest równie ważne, jak sam proces obróbki termicznej – prawidłowo magazynowane specjały tego rodzaju zachowują swoje właściwości smakowe i zapachowe nawet do dwóch lat. Ususzone grzyby powinniście włożyć do szczelnego pojemnika lub słoika, możecie też trzymać je w papierowej torebce. Gotowe pojemniki czy torebki trzeba przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu, zapobiegnie to powstawaniu wilgoci oraz pleśnieniu grzybów.

3/5 - (3 głosów)