Czajnik kuchenny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że materiał, z którego jest stworzony, znacząco wpływa na prędkość gotowania wody, bezpieczeństwo użytkowania oraz zdolność do przewodzenia ciepła. Jaki czajnik będzie lepszym rozwiązaniem — stalowy czy nierdzewny?
Czajnik ze stali węglowej i nierdzewnej — charakterystyka materiałów
Jeśli jeszcze nie macie w domu czajnika lub wymieniacie posiadany model na nowszy, koniecznie zwróćcie uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest ten, który macie na oku. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się stal węglową i nierdzewną. Która z nich jest lepsza?
Stal węglowa składa się głównie z żelaza (Fe) i węgla ©, może jednak zawierać również niewielkie ilości innych pierwiastków i stopów. Zyskuje popularność dzięki swojej trwałości oraz wytrzymałości mechanicznej, z uwagi na fakt, iż jest stosunkowo twarda i odporna na odkształcenia. Niestety, ma jednak tendencję do rdzewienia, w związku z czym pokrywa się ją ochronną farbą.
Stal nierdzewna natomiast zawiera żelazo, nikiel (Ni) i chrom, którego obecność sprawia, że materiał ten nie rdzewieje. Jest on też wyjątkowo trwały i łatwy w pielęgnacji, a za sprawą swojego estetycznego, lśniącego wyglądu cieszy się popularnością w wielu kuchniach.
Co będzie lepsze — stał węglowa czy nierdzewna? Zalety i wady
Jeśli zależy Wam na trwałości, zarówno czajnik ze stali nierdzewnej, jak i ze stali węglowej będzie dobrym rozwiązaniem. Materiały te mają jednak swoje zalety i wady, o których dobrze jest wiedzieć jeszcze przed zakupem. Do korzyści płynących z użytkowania pierwszego z wyżej wymienionych sprzętów należą:
- wysoka żywotność,
- odporność,
- nierdzewność,
- estetyka,
- higiena i łatwość pielęgnacji.
Czajnik ze stali nierdzewnej jest jednak droższy i cechuje go mniejsza przewodność cieplna.
Z kolei niepodważalne zalety czajnika ze stali węglowej to:
- niższy koszt,
- wysoka przewodność cieplna,
- trwałość mechaniczna.
Do najważniejszych wad takiego sprzętu zalicza się podatność na rdzewienie, a zatem również mniejsza wartość estetyczna, a także niższa żywotność.
Energooszczędność i wydajność stali węglowej vs. stali nierdzewnej
Wybierając czajnik kuchenny, nie można zapomnieć o kosztach energii. Energooszczędność zależy jednak nie tylko od materiału, lecz także samego projektu i izolacji czajnika. Ze względu na lepsze przewodnictwo cieplne stal węglowa może być bardziej efektywna w krótszej perspektywie, natomiast w dłuższej to materiały nierdzewne okazują się lepiej oszczędzać energię. Urządzenia z nich zrobione nie wymagają bowiem częstej wymiany z powodu korozji.
Jak dbać o czajnik, by służył latami?
Czajnik do kuchni może służyć latami, jednak aby tak się stało, należy dbać o jego pielęgnację i konserwację. Ważne są:
- czyszczenie wewnętrzne — odkamienianie za pomocą dostępnych na rynku preparatów, octu lub soku cytrynowego,
- czyszczenie zewnętrze — usuwanie kurzu i brudu gromadzącego się na powłoce podczas pracy w kuchni,
- unikanie gotowania na sucho,
- używanie czystej wody z kranu,
- przechowywanie czajnika w minimalnej bezpiecznej odległości od źródeł ciepła takich jak piekarnik czy kuchenka gazowa,
- nalewanie właściwej ilości wody (do kreski oznaczającej maksimum),
- podłączanie wtyczki do gniazdka w dobrym stanie technicznym,
- gotowanie wyłącznie wody (do czajnika nie można wlewać soków, herbat czy kawy).
Przestrzegając tych prostych zasad konserwacji, czajnik powinien służyć Wam przez wiele lat, zachowując swoją efektywność, a także bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajcie zatem, iż regularne czyszczenie i odkamienianie są kluczowe, aby utrzymać wysoką jakość podgrzewania wody.
Reasumując, zarówno stal węglowa, jak i nierdzewna mają swoje zalety oraz wady. W związku z tym wybór każdorazowo powinien zależeć od osobistych preferencji. Jeśli zależy Wam na szybkim podgrzewaniu wody i jesteście gotowi dbać o konserwację, zdecydujcie się na pierwsze z tych rozwiązań. Jeżeli zaś szukacie długotrwałego, odpornego na korozję rozwiązania, nierdzewka okaże się lepszym wyborem.
Polecane produkty