Świeże, naturalne soki charakteryzują się nie tylko niesamowitym smakiem. Mają również mnóstwo witamin i składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie i odporność. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na robienie tego rodzaju przetworów własnoręcznie. Jednak zanim zaczniecie sporządzać soki, wyposażcie się w niezbędny sprzęt, czyli sokownik parowy. Co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym jest sokownik?

Sokownik to urządzenie służące do robienia świeżych soków w zaciszu swojego domu. Składa się z trzech elementów w postaci garnków, które są ustawione jeden na drugim oraz szklanej żaroodpornej pokrywy. W zestawie ze sprzętem przeważnie znajduje się również silikonowa rurka spustowa z blokadą, która służy do odprowadzania soku. Dzięki wykorzystaniu sokownika możecie cieszyć się niezwykle smacznymi i zdrowymi sokami z przeróżnych owoców.

Jak działa sokownik?

Zasada, na jakiej działają sokowniki parowe, opiera się na parowaniu i skraplaniu wody wlanej do najniższego z trzech elementów. Owoce czy warzywa wrzuca się do górnego garnka, który ma specjalnie przygotowane otwory. Następnie należy wstawić urządzenie na gaz czy płytę indukcyjną. Od tego momentu nie trzeba nic robić, aż do czasu, gdy sok będzie zrobiony i pojawi się potrzeba zlania go do szklanek, butelek lub innych pojemników.

Woda znajdująca się w najniższym garnku zaczyna parować i dzięki specyficznej budowie, jaką charakteryzuje się sokownik parowy, przedostaje się do najwyższego elementu. Następnie para się ochładza i skrapla, przejmując przy tym smak i składniki odżywcze z owoców, które się tam znajdują. Powstały w ten sposób sok spływa przez otwory do środkowej części sokownika. Proces, w zależności od twardości składników, trwa od 30 do 60 minut.

Jak wybrać idealny garnek do robienia soku?

Przy zakupie takiego urządzenia, jak sokownik parowy, weźcie pod uwagę przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonany. Aby mógł służyć przez długi czas, powinien być solidny, dlatego dobrze jest zdecydować się na sprzęt wykonany np. z aluminium, a najlepiej stali nierdzewnej. Dzięki temu możecie mieć pewność, że sokownik będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki zewnętrzne. Na uwagę zasługuje również dno — im grubsze, tym lepiej.

Kwestią preferencji jest pojemność. Sokowniki występują w różnych wielkościach — zarówno mieszczące 1 litr, jak i 15 litrów. Warto wybrać taki, który będzie odpowiadał Waszym potrzebom. Pod uwagę należy wziąć liczbę osób, które będą pić sok zrobiony za pomocą tego urządzenia. Zbyt duży sokownik może zajmować sporo przestrzeni, a za mały nie pozwoli na zrobienie wystarczającej ilości napoju.

Czy można stosować sokownik na gazie?

Praktycznie każdy sokownik parowy może być wykorzystywany na kuchence gazowej. Należy jednak uważać, by płomień palnika nie wykraczał poza obrzeża dolnej części sokownika. Jeżeli pamięta się o tej zasadzie – urządzeniu nic się nie stanie i bez problemu zrobi pyszny i pożywny sok z warzyw i owoców. Aby sprawdzić, czy na pewno sprzęt jest dostosowany do używania na gazie, wystarczy zajrzeć do instrukcji.

Czy można stosować sokownik na indukcji?

Żeby sokownik na parę mógł być używany na płycie indukcyjnej, musi mieć dno wykonane z materiału ferromagnetycznego lub mieć wbudowany w nie specjalny dysk. W innym wypadku urządzenie nie podgrzeje wody, w związku z czym nie stworzy soku. Jeśli chcecie mieć pewność, że sokownik sprawdzi się w każdych warunkach, wybierzcie model przeznaczony do każdego typu kuchenki. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego rozczarowania.

Podsumowanie

Sokowniki parowe to praktyczne urządzenia, które pozwalają na zrobienie pożywnych, zdrowych i świeżych soków w bardzo prosty sposób. Dzięki temu możecie cieszyć się smacznymi napojami bez wychodzenia z domu. Przed zakupem jednak zastanówcie się nad pojemnością urządzenia, a także sprawdźcie, czy będzie działać na posiadanej kuchence. W ten sposób  zakupiony sprzęt spełni swoje zadanie bez zarzutu.

3.5/5 - (10 głosów)